Center of gravity estimation and rollover prevention using Kalman filtering techniques
Kalman süzgeci tekniği ile ağırlık merkezi tahmini ve devrilme önleme
  1. Tez No: 270475
  2. Yazar: ALİ DİNÇER DERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araç devrilmesi, insan güvenliği üzerindeki etkisinden ve sebep olduğu ekonomik zararlardan dolayı araç üreticilerinin ve araştırmacıların dikkatini çeken çok önemli bir güvenlik problemidir. Bu tezin amacı, sadece acil durumlarda devreye giren ve araca diferansiyel fren uygulayarak devrilmeyi engelleyen bir denetim sistemi tasarlamaktır. Özellikle, bu tezin ana odak noktası, devrilme üzerinde büyük rolü olan ağırlık merkezi yüksekliğini ve diğer bazı bilinmeyen değişkenleri Kalman süzgeci yöntemi ile tahmin etmektir. Daha sonra tahmin edilen ağırlık merkezi yüksekliği, diferansiyel fren kuvvetinin şiddetinin belirlenmesinde kullanılmaktadır. Önerilen methodun yüksek performansını sergilemek adına MATLAB kullanılarak kapsamlı simulasyonlar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to its impacts on human safety and its economical cost, vehicle rollover is a very important safety issue that attracts the attention of major vehicle manufacturers and researchers. The objective of this thesis is to design a control system that only becomes active in emergency situations and prevents rollover by applying differential braking to the vehicle. More specifically, the main focus of this thesis is toestimate several unknown vehicle parameters, including the center of gravity height, that has major role in roll over, by using Kalman Filter algorithm. Subsequently, the estimated center of gravity height is used in determining the amount of differential braking force. Extensive simulations are carried out in MATLAB to demonstrate the superior performance of the proposed method.