Ağır obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS) olan bireylerde video head impulse test (VHIT) sonuçları
Video head impulse test (vhit) results in individuals with severe obstructive sleep apnea syndrome (OSAS)
- Tez No: 564752
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ağır Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OSAS) Olan Bireylerde Video Head Impulse Test (vHIT) Sonuçları Bu çalışmanın amacı henüz tedaviye başlanmamış ağır OSAS tanısı almış hastaların semisirküler kanal fonksiyonlarının vHIT ile değerlendirilmesi ve hastalığın VOR mekanizması üzerindeki etkisi hakkında bilgi sahibi olmaktır. Bu çalışma 19-65 yaşları arasında çalışmaya katılmayı kabul eden bireylerin katılımıyla Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Bireyler iki gruptan oluşmaktadır: Hasta grubunda AHİ> 30 olan, OSAS tanısı almış ve hiç tedavi almamış 30 hasta (11 kadın, 19 erkek) ile kontrol grubunda 20 sağlıklı birey (8 kadın ve 12 erkek) yer almıştır. Tüm bireylere Micromedical Tecnologies Visual Eyes 4 Channel ile vHIT uygulanmıştır. Bireylerin VOR kazançları, kazanç asimetrileri, sakkad varlığı incelenmiş, ayrıca BKİ-uyku apnesi etkisi değerlendirilmiştir. Bulgular değerlendirildiğinde ağır OSAS'lı grupta VOR kazanç değerleri sağlıklı grupla ve literatürle uyumlu olarak normal sınırlarda gözlenmiştir. Sağlıklı grupla hasta grupta VOR kazançları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır (p> 0.05). Ağır OSAS'lı hasta grupta sağlıklı gruba benzer şekilde sakkad gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Severe Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) The aim of this study was to evaluate semicircular channel functions of the patients diagnosed with severe OSAS, who had not yet started treatment, via vHIT method and to have information about the effect of the disease on VOR mechanism. This study was conducted in Ankara Yıldırım Beyazıt University Yenimahalle Training and Research Hospital on the individuals who accepted to participate in the study between the ages of 19-65. Individuals consist of two groups. The patient group consisted of 11 women and 19 men who were diagnosed with OSAS due to AHİ> 30 The control group consisted of 8 female and 12 male volunteers. All individuals were administered vHIT with the Micromedical Technologies Visual Eyes 4 Channel. VOR gains, gain asymmetries, presence of saccades were examined and also the effects of BMI-sleep apnea were evaluated. When the findings were evaluated, VOR gain values in the severe OSAS group were observed in normal limits consistent with the healthy group and the literature. There was no statistically significant difference between healthy group and patient groups in terms of VOR gain (p> 0.05). In the severe OSAS patient group, saccades was not observed similar to the healthy group. BMI values were found to be significantly higher in OSAS group.