Kolemanit içeriğindeki arseniğin biyoliçi ile uzaklaştırılması
Removal of arsenic from colemanite by bioleachig process
  1. Tez No: 270533
  2. Yazar: EDA GÜÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada kullanılan arsenikli kolemanit numunesi Etibor A.Ş. Emet, Kütahya İşletmesinden temin edilmiştir. Kolemanite arseniği uzaklaştırmak için biyoliç yöntemi uygulanmıştır. Çukurova Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi bahçesinden alınan toprak örneklerinden izole edilen Pseudomonas putida ve Pseudomonas aeruginosa bakterileri kullanılmıştır. Biyoliç deneylerinde pH, mV (potansiyel değişim), sıcaklık ve arsenik konsantrasyonu değerleri ölçülmüştür. Biyoliç deneylerinde pH artmasıyla, arseniğin çözünme verimi de artmıştır. Bakteriler besin kaynağı olarak kalsiyum ve sülfürü kullanmak için kolemaniti parçalayıp arseniği açığa çıkarmışlardır. Biyoliç deneylerinde en iyi giderim verimi 7 günlük biyoliç işlemi sonunda P. putida bakterisi (%99,10) ile elde edilmiştir. P.aeruginosa ile yapılan deneyde 6 günlük biyoliç işlemi sonunda ise (%85,06) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The arsenic colemanite samples Etibor A.Ş. used in this study, has been provided by Emet, Kütahya. Bioleaching method was applied to remove arsenic by Colemanite. Pseudomonas putida and Pseudomonas aeruginosa bacteria have been used which are isolated from the soil samples taken from the garden University of Çukurova, Faculty of Science. In the Bioleaching tests, pH, mV (potential change), temperature and arsenic concentration values were measured. With the increased pH in the Bioleaching experiments, the solvation efficiency of arsenic has increased.Bacteria revealed arsenic by breaking colemanite into pieces for using calcium and sulfur as a food source. At the end of the the 7 day bioleaching process the best removal efficiency of bioleaching tests were obtained by P. putida bacteria (99,10%). As for that The experiment done with P. aeruginosa, at the end of the 6 day bioleaching process (85,06%) were obtained.