Japon balığı (Carassius auratus) ve lepistes (Poecilia reticulata) larvalarında artemia ve mikrokapsül yem gereksinimlerinin belirlenmesi
Determination of requirements of artemia and microencapsulated diets as food for goldfish (Carassius auratus) and guppy (Poecilia reticulata) larvae
  1. Tez No: 270534
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÇALIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT YANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada farklı oranlarda Artemia ile mikrokapsül yem'in Japon balığı(Carassius auratus) ve lepistes (Poecilia reticulata) larvalarının büyüme performansıve yaşama oranları üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Mikrokapsül yemin hem Japon balığı hem de lepistes larvalarının büyüme veyaşama performansı üzerine olan etkileri Artemia kadar başarılı olamamıştır. Japonbalıklarında, boyca büyüme Artemia ile beslenen gruplarda (4 adet/ml/gün'den 12adet/ml/gün'e kadar) 7.97-9.76 mm aralığında iken bu değerler mikrokapsül yem ilebeslenen gruplarda (10mg/l/gün'den 30 mg/l/gün'e kadar) 6.80 mm-7.21 mmaralığında kalmıştır. Benzer durum lepisteslerde de görülmüştür. Lepisteslarvalarında boyca büyüme Artemia ile beslenen gruplarda (5 adet/ml/gün' den 25adet/ml/gün'e kadar) 13.02-17.00 mm aralığında iken bu değerler mikrokapsül yemile beslenen gruplarda (10 mg/l/gün'den 40 mg/l/gün kadar değişen yoğunluklarda)11.98?12.38 mm aralığında kalmıştır. Büyümedeki benzer durum larvaların hayattakalma oranlarında da görülmüştür. Japon balıklarında Artemia ile beslenen gruplardayaşama oranı % 88.91-97.61 aralığında gerçekleşirken, mikrokapsül yem ilebeslenen gruplarda % 6.19-87.14 aralığında gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Artemia and microcapsulated feed with differentratios on growth performance and survival rate of goldfish (Carassius auratus) andguppy larvae (Poecilia reticulata) were compared.Microencapsulated feed was not as effective as Artemia on the growth andsurvival rate of either goldfish or guppy larvae. Growth of goldfish fed on Artemia(from 4 to 12 Artemia/ml/day) was between 7.97 and 9.76 mm, while this wasbetween 6.80 and 7.21 mm on microencapsulated feed (ranging from 10 to 30mg/l/day). A similar result was also obtained in guppies: The growth of guppy larvaefed on Artemia (from 5 to 25 Artemia/ml/day) was between 13.02 and 17.00 mm,whereas this remained between 11.98 and 12.38 mm with those fed onmicroencapsulated feed (from 10 to 40 mg/l/day). A similar result to the growth wasobserved in survival rates as well: Survival rate was 88.91-97.61 % in goldfish fed