Ereğli-Ayrancı-Karapınar (Konya) yöresinin linyit olanakları ve ekonomik değerinin tespiti
Lignite possibilities of Ereğli-Ayranci-Karapinar (Konya) region and determinaton of its economical value
  1. Tez No: 270536
  2. Yazar: MERT SALMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma; Karapınar-(Konya), Ayrancı (Karaman) civarında MTA tarafından 2007 yılında ?Orta ve Doğu Anadolu Linyit Aramaları Projesi? kapsamında etütlerine başlanan Konya-Karapınar Neojen Havzası Linyitlerinin sondaj-jeofizik ve kimyasal analiz çalışmalarını kapsamaktadır. Bölgedeki Linyit damarları Pliyosen yaşlı silttaşı, kiltaşı, kumtaşı, çamurtaşı, kil, fosilli ( Gidya ) kil ile linyitli seviyelerden oluşan göl ve akarsu ortamında çökelen Hotamış Formasyonu (Nh) içerisinde bulunur.Hotamış Formasyonu (Nh) içerisindeki kömürler açık kahve, kahve, siyah renkli, yumuşak, orta sert ve kırılgan olup, ince, orta, kalın, tabakalanmalar şeklinde gözlenirler. Elde edilen orijinal kömürün tam analiz değerlerine göre ortalama; %47.07 su, %20.05 kül, %23.33 uçucu madde, %9.55 sabit karbon, %1.54 yanar kükürt, %1.29 külde kükürt, ve 1343 Kcal/kg Alt Isıl Değerinin olduğu belirlenmiştir.Elde edilen tam analiz sonuçlarına ilişkin izohips haritaları ile saha kömür açısından karakterize edilmiştir. Sahada yapılan sondajlarla, yatay ve yataya yakın bir yataklanma gösteren kömürün jeolojik yayılım sınırının yaklaşık 80 km2'lik bir alanı kapsadığı ve görünür rezervinin 1.280 000 ton olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study includes drilling - geophysical studies and chemical analysis of lignite of Konya-Karapınar Basin which is started to study in 2007 by MTA within ?Central and East Anatolian Lignite Project? around Karapınar-(Konya), Ayrancı (Karaman). Lignite seams in the region are included Pliocene Hotamış Formation (Nh) which is deposited lacustrine and fluvial enviroment and is composed of siltstone, claystone, sandstone, mudstone, clay, fossiliferous clay and lignite. Lignites in Hotamış Formation are light brown, brown, black colored, moderate hard and brittle,and are shown thin,moderate, thick beddings.Full analysis values according to obtained from the original coal, coal consist of 47.07% water, 20.05% ash, 23.33% volatile substance, 9.55% fixed carbon, 1.54%flammable sulfur, 1.29% sulfur in ash and its low heating value is 1343 Kcal/kg.The coal field were characterized with izohips maps which obtained from full analysis results. Drillings in the field shown that geological spreading boundary of coal which is shown horizontal and close to the horizontal bedding, is about 80 km2 area. Also proved reserve of coal is 1.280.000 tonnes.