Atık sulardaki fenolün elektrooksidasyon ile arıtılması için elektroaktif elektrot geliştirilmesi
Development of electroactive electrodes to remove phenol in waste water by electrooxidation
  1. Tez No: 270538
  2. Yazar: FATİH AVCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada Pt, Al ve Al/Al2O3 elektrotların atık sulardaki fenolün giderilmesindeki etkinlikleri araştırılmıştır. Deneyler %3,5 NaCl + 50 ppm fenol çözeltisi kullanılarak iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada üç elektrot tekniği kullanılarak 0,1V/s tarama hızıyla farklı döngü sayılarında(1,25,50,150) dönüşümlü voltomogramlar elde edilmiştir. İkinci aşamada ise anot ve katot elektrotları arasına 2,5 V potansiyel uygulayarak 540 dakika elektroliz işlemi uygulanmıştır. Üç elektrot yöntemi ile elde edilen dönüşümlü voltomogramlar sonrasında ve elektroliz işlemi sonrasındaki UV spektrumlarında başlangıçtaki fenolün spektrumunun açık bir şekilde değiştiği görülmüştür. Buda fenolün yapısnın değiştiğini göstermektedir. Elde edilen sonuçlara göre Pt elektrot kullanıldığında fenolün elektrooksidasyona uğrayarak uzaklaştığı, Al ve Al/Al2O3 elektrotlar kullanıldığında ise elektrooksidasyon ile elektrokoagülasyon birlikte gerçekleşerek fenolün uzaklaştırıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, efficiencies of Pt, Al ve Al/Al2O3 electrodes on degredation of phenol in waste water was investigated. Experiments were carried out in a mixture of 3,5% NaCl and 50 ppm solutions in two steps. In the first step cyclic voltammograms were obtained with three electrodes technique at a scan rate of 0,1 V/s with different cycling numbers. In the second step electrolizing procedure was performed for 540 min. with a potential of 2,5 V between anodic and cathodic electrodes. From the cyclic voltammograms obtained by three electrodes technique and UV Spectrums after electrolysis it was obviously seen that the structure of phenol changed. From the results it was seemed that the degradation of phenol formed by electrooxidation when Pt electrode was. But when Al and Al/Al2O3 electrodes were used, this removing formed by electrooxidation and electrocoagulation.