Kahta bölgesinin arkeolojik öneme sahip alan ve eserlerinin CBS yardımıyla veri tabanının oluşturulması ve mevcut kullanımının belirlenmesi
Development of an information system for archeological important areas and monuments using GIS in Kahta district
  1. Tez No: 270540
  2. Yazar: HÜLYA KARDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN OĞUZ DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Arkeometri, Archeology, Archaeometry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada temel amaç Kahta Beldesi'ndeki arkeolojik alan ve eserlerle ilgili eldeki bilgilerin toplanması ayrıntılı bir arazi çalışmasıyla var olan bilgilerin eksikliklerinin giderilmesi, arkeolojik alan ve eserlerin mevcut kullanım durumlarının ve hasar derecelerinin belirlenmesi ve elde edilen verilerin coğrafi bilgi sistemleri (CBS) teknolojisi ile de sorgulamalar ve analizlere yönelik hızlı erişilebilir etkin bilgi üretmektir.Yapılan bu çalışma sonucunda 5 adet tescilli 25 adet tescil edilmemiş ancak kültür varlığı olabilecek yerlerin envanteri çıkarılmış ve CBS ortamında sayısallaştırılarak Kahta İlçesi Kültür Varlıklar Bilgi Sistemi oluşturulmuştur. Elde edilen veriler sonraki çalışmalara da önemli kolaylıklar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to collect and register detailed information from archeological areas and monuments in Kahta district of Turkey. In order to determine the location, present conditions and current use, each site was visited and collected information was entered into GIS, in order to provide effective use and detailed analysis pf the collected data.Information from 5 registered and 25 unregistered archeologically and culturally important cites in Kahta district had been collected and digitized into GIS environment in order to create the Kahta District Cultural Information system. During the visits to the cites it was discovered that majority of the archeological cites were abused or misused. As a result this study will provide detailed information for conserving and renovating the cultural and archeological assets in the region.