Çukurova bölgesi ayçiçeği (Helianthus annus L.) üretim alanlarında görülen zararlı ve yararlı türlerin araştırılması
Pests and beneficial species associated with the sunflowers in çukurova region, turkey
  1. Tez No: 270541
  2. Yazar: EMRE YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM ATAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma Çukurova Bölgesi ayçiçeği üretim alanlarında görülen zararlı ve yararlı faunasının saptanması amacıyla yapılmıştır. Sürvey çalışmaları 2009-2010 yılları arasında Adana'nın Ceyhan, Yumurtalık, İmamoğlu, Seyhan, Yüreğir ve Karaisalı ilçelerinde ve Mersin'in Yenice ilçesinde yürütülmüştür.Yapılan sürvey çalışmaları sonucunda; ayçiçeğinde Thysanoptera, Coleoptera Hemiptera, Homoptera, Orthoptera, Lepidoptera takımlarından 32 tür, Gastropoda sınıfına bağlı 1 tür ve toplamda 35 zararlı tür; Thysanoptera, Coloptera, Neuroptera ve Hemiptera takımlarından 12 yararlı tür; Hymenoptera ve Coleoptera takımlarından 2 polinatör, Hymenoptera takımından 2 parazitoit tür, Coleoptera takımından 2 türün ise nötr zararlı türler olduğu saptanmıştır.Thysanoptera türleri; Thrips tabaci Lindeman, Frankliniella occidentalis Pergande ve Haplothrips spp. çiçek tablasında yaygın olarak görülmüşlerdir. Fide döneminde ise Agrotis spp. ne yaygın görülerek zarara neden olmuşlardır. Oxythyrea cinctella Schaum (Coleoptera: Scarabaeidae) ve Lydus spp. (Coleoptera: Meloidae) bazı üretim alanlarında lokal olarak görülmüşler ve daneleri yiyerek zarara neden olmuşlardır. Salyangoz türü, Eobania vermiculata Müller (Mollusca: Helicidae), genç fidelere ciddi zarar vermiştir. Saptanan diğer türler düşük yoğunlukta kaydedilmişlerdir. Avcı Aeolothrips colaris Priesner (Thysanoptera: Thripidae) ve avcı Anthocoridae (Hemiptera) türleri Orius spp. çiçek tablalarında thripslerle birlikte yaygın olarak bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
This study is carried out to determine the fauna of pest, beneficial insect and mite species in the sunflower plantation areas of Çukurova Region. The study took place between 2009-2010 in Ceyhan, Yumurtalık, İmamoğlu, Seyhan, Yüreğir and Karaisalı locantions of Adana province, and location Yenice in Mersin province.A total of 35 pest were found. Thirty-three species belonging to the Thysanoptera, Coleoptera Hemiptera, Homoptera, Orthoptera and Lepidoptera orders, 1 species of the Gastropoda class- were determined as pests; 12 species belonging to the Thysanoptera, Coloptera, Neuroptera and Hemiptera orders as beneficial insects; 2 species belonging the Hymenoptera and Coleoptera orders as pollinators, 2 species belonging the Hymenopta orders as a parasitoids, 2 species of the Coleoptera order as neutral insects on the sunflower fields.Thysanoptera species; Thrips tabaci Lindeman, Frankliniella occidentalis Pergande and Haplothrips spp. were found to be more common in the flowers. Agrotis spp. were the more common and caused the damage on the young plants. Oxythrea cinctella Schaum and Lydus spp. were encountered locally and they fed mostly on the seeds and caused the damage on the plants, especially located in the field margins. Snail, Eobania vermiculata Müller damaged the very young plants in the fields with weeds. Numbers other pests species were few and they were found occasiunly in some fields surveyed. Predatory thrips species, Aeolothrips collaris Priesner and predatory bugs Orius spp. were the more common and they were found often together with the thrips in the flowers.