Çukurova'da farklı ekim sıklıklarında yetiştirilen bazı ayçiçeği (Helianthus annus L. ) çeşitlerinin tarımsal ve teknolojik özellikleri üzerinde bir araştırma
The Research on agricultural and technological properties of different sowing densities of some sunflower (Helianthus annus L. ) varieties grown under Çukurova region
- Tez No: 112439
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. N. SEZER SİNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
oz YÜKSEK LİSANS ÇUKUROVA'DA FARKLI EKİM SIKLIKLARINDA YETİŞTİRİLEN BAZI AYÇİÇEĞİ {Helianthus annuus L.) ÇEŞİTLERİNİN TARIMSAL VE TEKNOLOJİK ÖZELLİKLERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Serkan ŞİMŞEK ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARLA BİTKİLERİ ANABİLİM DALI Danışman : Yrd.Doç.Dr. N. Sezer SİNAN Yıl : 2001, Sayfa : 83 Jüri : Yrd.Doç.Dr. N. Sezer SİNAN Prof.Dr. Oktay GENÇER Prof.Dr. Kemal KOÇ Bu araştırma, Çukurova koşullarında, farklı ekim sıklıklarında yetiştirilen bazı ayçiçeği (Helianthus annuus L.) çeşitlerinin, tarımsal ve teknolojik özelliklerini ve bunlar arasındaki ilişkileri saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, en yüksek tohum verimi, 173.4 kg/da ile AS 615 çeşidinden ve 175.2 kg/da ile 45 x 60 ekim sıklığından; en düşük tohum verimi ise 150.7 kg/da ile 64 A 83 çeşidinden ve 140.7 kg/da ile 25 x 60 ekim sıklığından elde edilmiştir. En yüksek ham yağ verimi 68.74 kg/da ile Nantio Fi çeşidinden ve 62.28 kg/da ile 45 x 60 ekim sıklığından; en düşük ham yağ verimi ise 52.76 kg/da ile AS 6310 çeşidinden ve 53.72 kg/da ile 25 x 60 ekim sıklığından elde edilmiştir. Araştırmada, tohum verimi ile ham yağ verimi ve ham protein oranı arasında önemli olumlu bir ilişki saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Ayçiçeği, Ekim Sıklığı, Tohum Verimi, Ham Yağ Verimi, Tabla Çapı, n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS THE RESEARCH ON AGRICULTURAL AND TECHNOLOGICAL PROPERTIES OF DIFFERENT SOWING DENSITIES OF SOME SUNFLOWER (Helianthus annuus L.) VARIETIES GROWN UNDER ÇUKUROVA REGION Serkan ŞİMŞEK DEPARTMENT OF FIELD CROPS INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Yrd.Doç.Dr. N. Sezer SİNAN Year : 2001, Pages : 83 Jury : Yrd.Doç.Dr. N. Sezer SİNAN Prof.Dr. Oktay GENÇER Prof.Dr. Kemal KOÇ This research has been conducted to determine the effects of different sowing densities on agricultural and technological properties and the correlation between them of some sunflower {Helianthus annuus L.) varieties grown under Çukurova region. Among the sunflower cultivars tested, the highest seed yield was obtained from AS 615 variety with 173.4 kg/da and from 45 x 60 sowing density with 175.2 kg/da; the lowest one was obtained from 64 A 83 variety with 150.7 kg/da and from 25 x 60 sowing density with 140.7 kg/da. The highest crude oil yield was obtained from Nantio Fi variety with 68.74 kg/da and from 45 x 60 sowing density with 62.28 kg/da while the lowest from AS 6310 variety with 52.76 kg/da and from 25 x 60 sowing density with 53.72 kg/da. Positive and significant relationships were obtained between the seed yield with crude oil yield and crude protein content. Key Words : Sunflower, Sowing Density, Seed Yield, Crude Oil Yield, Head Diameter in