Çukurova bölge kuru koşullarında ayçiçeğinde farklı ekim zamanlarının verim ve önemli bitkisel özelliklere etkisinin belirlenmesi
The Determination of effects on the sowing dates on seed yield and some important plant characteristic of sunflower in dry land conditions under Çukurova region
- Tez No: 95544
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
oz YÜKSEK LİSANS ÇUKUROVA BÖLGESİ KURU KOŞULLARINDA AYÇİÇEĞİNDE FARKLI EKİM ZAMANLARININ VERİM VE ÖNEMLİ BİTKİSEL ÖZELLİKLERE ETKİSİNİN BELİRLENMESİ Veysel PASİN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARLA BİTKİLERİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof.Dr. Halis ARIOĞLU Yıl : 2000, Sayfa : 33 Jüri : Prof.Dr. Halis ARIOĞLU Prof.Dr. Sezen TANSİ Yrd.Doç.Dr. Mehmet Emin ÇALIŞKAN Bu çalışma; 1999 yılında, Çukurova bölgesi ekolojik koşullarında, altı farklı ekim zamanının ayçiçeğinin verim ve bazı bitkisel özellikler üzerine etkisini saptamak amacı ile tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada, ekim zamanlarına göre ayçiçeğinde incelenen özellikler yönünden (100 tohum ağırlığı, yağ oranı, tabla çapı, tabla başına verim, bitki boyu), önemli farklılıklar oluştuğu saptanmıştır. En yüksek tohum verimi Mart ayı içerisinde yapılan 3. Ekim zamanından (378.5 kg/da), en yüksek yağ oranı (% 56.80-60.13) ise 1. ve 2. Ekim zamanlarından elde edilmiştir Anahtar Kelimeler : Ayçiçeği, Ekim Zamanı, Yağ İçeriği, Tabla Çapı, Tohum Verimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS THE DETERMINATION OF EFFECTS OF THE SOWING DATES ON SEED YIELD AND SOME IMPORTANT PLANT CHARACTERISTIC OF SUNFLOWER IN DRY LAND CONDITIONS UNDER ÇUKUROVA REGION Veysel PASÎN DEPARTMENT OF FIELD CROPS INSTITUTE OF NATUREL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof.Dr. Halis ARIO?LU Year : 2000, Page : 33 Jury : Prof.Dr. Halis ARIO?LU Prof.Dr. Sezen TANSI Yrd.Doç.Dr. Mehmet Emin ÇALIŞKAN This study was conducted to determine the effect of six different sowing dates on some agronomic characteristics of sunflower in Çukurova ecological conditions in 1999. The experimental design was Randomized Block with three replications. 100 seed weight, oil content, head diameter, seed yield Per head and plant height characteristics were varied according to sowing dates. The highest seed yield per decar was obtained from the sowings 3th sowing date in march (378.5 kg/da) and the oil content was highest (56.80 % - 60. 13%) at 1th and 2th sowing dates. Key Words : Sunflower, Sowing date, Oil content, Head diameter, Seed yield II