Ceyhan-Berke barajı ve HES UT4-UT6 ulaşım tünellerinin jeolojik ve jeoteknik incelenmesi
  1. Tez No: 23155
  2. Yazar: ÖMER AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ ERTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
ÖZET Çalışmada, Adana ili Düziçi ilçesi' nin Ha run i ye Ilıcasına 1 km. mesafede Ceyhan nehri üzerine yapılması düşünülen Berke Barajı ve Hidroelektrik Santrali' nin ulaşım tünelleri incelenmiştir- Baraj inşaatı halen başlamamıştır» Barajın önemli yapılarından olan ulaşım tünellerinden ikisi (UT4-UT6) incelenmiş, kayaların jeolojik ve jeoteknik özellikleri belirli bir sistem dahilinde belirlenmiş ve tünellerin destek sistemleri ortaya konulmuştur» Jeolojik yapılar değerlendirilirken, ISRPI (International Society of Rock Mechanics) ve ' EGWP (Engineering Group Working Party) değerleri, tünelde kullanılacak destek sistemlerinin belirlenmesinde 0 (NGI Norwegian Geotechnical l'nstituş Barton, Lien ve Lund e, 1976) ve RPIR (R.ock Mass Rating; Bieniawski, 1974) sistemleri kullanılmıştır» Bu kaya kütle sınıflama sistemlerin ayrı ayrı kullanılmasıyla tüneller için gerekli destek sistemleri belirlenmiştir» Farklı sınıf lam a sistemlerdeki destek değerleri birleştirilerek elde edilen ortak destek sistemlerinin tünellerde kullanılması daha ekonomik ve uygulamada kolay oldu'çfu saptanmıştır. Çalışma içerisinde, ayna kesitleri
Özet (Çeviri)
126 SUMMARY In this study ş the 'right bank access tunnels (UT4--UT&) of Berke Dam and H.E.P.P. which have been built at the North side of the Düz iç i D i trie t on the Ceyhan River. The Dam is far 1 km. upstream from The Harun i ye Thermal Spring. The a c c b s s t u n n e 1 w h i c h a r e t h e m o s t i m p o r t a n t a r t s t r u o t u r e s o f dams were- ©xamin&ted in the geological and geotechnical conditions. The geological structure was appreciated with 1SRM ( International Society Rock Mechanic) and EGWP (Engineering G r. o u p W o r k i n g F' a r t y ) value s. Q ( M G I N o r w e g i a n g e o t e e h n i c a 1 Institutes Barton, Lien and Lund @, !1976) and RMR (Rock Mass R a t i n g 5 B i e n i a w s k i, 1 3 7 A ) r o c k c 1 a s s i f i c a t i o n s y s t e m s w e r e used to obtain the support types that in the different rock classification system was joined and general support types- was found for each the access tunnels. It was seen to be the most economics and simplest to use the joined support types at the applications. Also, the engineering data sheet (1/100 scale), the perimetric geological maps (l/100-l/£00 scales), the inlet portals' cross sections (1/800 scale), the geological map and c r oss sec t i o n ( 1 / 1 0 0 0 s c a 1 e ) w e r e p r e pared.