Microfabrication based design and simulation of heterojunction solar cell
Heterojonksiyon güneş pilinin tasarımı ve mikrofabrikasyon tabanlı benzetimi
- Tez No: 270555
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUTLU AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Güneş pilleri küçük ağırlıkları ve yüksek miktardaki güç yoğunluğundan dolayı diğer enerji kaynaklarından daha önemlidir. Yarı iletkenlerin dizaynı ve fabrikasyondaki gelişimi çok hızlıdır ve hemen hemen her gün yeni bir fikirle karşılaşabiliriz ve buda gittikçe gelişen hücre performansı anlamına gelebilir. Bu tezde, fotovoltaik malzeme olarak InP/InGaAs/AlGaAs potansiyel kullanımı araştırılmaktadır. Gelişmiş güneş hücreleri gerçekçi simülasyon modelleri geliştirmek için yöntem sunulmaktadır. Silvaco Atlas heterojunction güneş hücresini simüle etmek için kullanılmıştır. Farklı malzemelerin elektriksel ve optik özellikleri örnek dizaynlar için incelenmiştir. Bu araştırma bulguları InP/InGaAs/AlGaAs güneş pili kullanımı için umut verici bir yarı iletkendir.
Özet (Çeviri)
Solar cells outweigh all these energy sources due to their small weight and their relatively high power density. Advances in semiconductor design and fabrication are very rapid and everyday provide new ideas and means for improving cell performance.In this thesis, investigates the potential use of InP/InGaAs/AlGaAs as photovoltaic material. Method for developing realistic simulation models of advanced solar cells is presented. Silvaco Atlas was used to simulate heterojunction solar cell. Electrical and optical properties of different materials are researched for such designs. The findings of this research show that InP/InGaAs/AlGaAs is a promising semiconductor for solar cell use.