Klebsıella sp. suşlarında ceftriaxone ve imipenem dirençlilik frekansının saptanması
Determination of antibiotic resistance of frequance ceftriaxone, imipenem in Klebsiella sp. strains
  1. Tez No: 270556
  2. Yazar: FERİDE SIĞIRCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi kanalizasyon suyundan izole edilen 145 adet Klebsiella sp. suşlarında ceftriaxone, imipenem, tetracycline, streptomycine, ve augmentin antibiyotiklerine karşı gelişen dirençlilik frekansı saptanarak dirençlilik gelişimi ve yayılmasındaki rolü araştırılmıştır.Klebsiella sp. suşlarında antibiyotik direnç oranları ceftriaxone %55.86, streptomycine %57.93, tetracycline %50.33, augmentin %48.27 ve imipenem %7.58 olarak bulunmuştur. Elde edilen veriler, Klebsiella sp. suşlarında dirençliliğin büyük ölçüde çoklu antibiyotik dirençliliği şeklinde olduğunu göstermektedir Bütün antibiyotiklere dirençli olan suşlar toplam izolatların yaklaşık %44.13'ünü oluştururken bunların %10.93'ü bütün antibiyotiklere, %82.81'i dört antibiyotiğe, %18.75'i üç antibiyotiğe ve %9.37'si aynı anda iki antibiyotiğe dirençlilik göstermektedirler.Klebsiella sp. suşlarındaki antibiyotik dirençliliğinin ceftriaxone için %88.89, streptomycine %79.77 ve tetracycline %79.46 oranında kromozomal kökenli olduğu gözlenmiştir.Augmentin antibiyotiğine hassas suşlarda eliminasyon testleri sonunda dirençlilik gözlenmiştir. Özellikle ethidium bromide ile yaklaşık %33.33 düzeyinde eksizyon gerçekleşmesi izole edilen Klebsiella sp. suşlarının bu antibiyotiğe büyük ölçüde transpozabl elemanlar taşıdığı saptanmıştır. En yüksek eliminasyon düzeyi imipenem antibiyotiği için elde edilirken, bu sonuç imipenem dirençliliğinin önemli oranda plazmid kökenli olduğu saptanmıştır.Kullanılan eliminatörler içerisinde ceftriaxone, streptomycine ve tetracycline için 100 µg/mL konsantrasyonda ethidium bromide, augmentin ve imipenem için 100 µg/mL konsantrasyonda acridin orange daha etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, resistance frequency of 145 Klebsiella sp. strains which were isolated from sewer water of Balcalı Hospital was determined against to the ceftriaxone, imipenem, tetracycline, streptomycin, augmentin and the role in developing of antibiotic resistance and spreading was researched.Antibiotic resistance of Klebsiella sp. strains were found as ceftriaxone %55.86, streptomycine %57.93, tetracycline %50.33, augmentine % 48.27 and imipenem % 7.58. According to results, it showed that Klebsiella sp. Strains resistance is like multiple antibiotic resistance. While strains which are resistance to all antibiotics compose %44.13 of all isolates were studied, %10.93 of them to all antibiotic, %82.81 of them to 4 antibiotics, %18.75 of them to 3 antibiotics and %9.37 of them shows resistant to 2 antibiotics.Antibiotic resistance on Klebsiella sp. strains was observed based on chromosomal in the rate of %88.89 for ceftriaxone, %79.77 for streptomycin and %79.46 for tetracycline.On the result of elimination tests, it was observed that strains sensitive to augmentin has turned in to resistance and especially becoming resistance in the rate of %33, 33 with ethidium bromide showed that Klebsiella sp. strains trans huge amount transpozable element to this antibiotic.Maximum elimination frequency has been observed for imipenem antibiotic. This result showed that resistance to imipenem is based on plasmid in important rate.In the eliminator used, 100 µg/mL concentration of ethidium bromide for ceftriaxone, streptomycin and 100 µg/mL concentration of acridine orange has been found more effective for augmentin and imipenem.