Belediye toplu taşıma hizmetlerinin etkinliğinin veri zarflama analizi ile ölçümü ve iyileştirilmesi
Measurement and improvement effectiveness of public transportation of metropolitan municipalities with data envelopment analysis
- Tez No: 270557
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEVHİBE OYA ÇETİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kaynakların sınırlı olduğu günümüzde, gerek işletmelerin gerekse kamu idareleri ile yerel yönetimlerin bu kaynakları optimal şekilde kullanarak etkinliklerini ve verimliliklerini artırması, ülke ekonomisi açısından büyük önem taşımaktadır. Kurumların artan rekabet ortamında kendilerini gösterebilmeleri, en uygun girdi bileşimlerini en yüksek çıktı seviyelerine taşıyabilme yeteneklerine bağlıdır.Bu tez çalışmasında, 5393 sayılı Belediye ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunları ile belediyelere verilen toplu taşıma hizmetlerinin yürütülmesi konusunda Türkiye'de bulunan 16 büyükşehir belediyesinin etkinlikleri VZA ile ölçülmüştür. Ayrıca Adana ilinin otobüsle toplu taşıma hizmetlerinin bir kısmının yürütüldüğü, Adana Büyükşehir Belediyesi Otobüs Şube Müdürlüğü'nün işletme analizi yapılmış ve işletmenin daha verimli halde çalışabilmesi için çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
We are in a time in which resources are much restricted than the past. Considering the welfare of our country, likewise the enterprises aiming profit, public services and municipal administrations also have to increase their operating efficiency and effectiveness by using scarce input sources optimally. Because of today?s competitive environment, institutions and corporations? success is very much depended on their ability of achieving highest output levels with optimal input scales.In this thesis, public transportation effectiveness of 16 Turkish metropolitan municipalities, for which they are responsible because of Municipality Law No. 5393 and Metropolitan Municipality Law No. 5216, is evaluated by using DEA. Furthermore, a detailed management analysis is applied onto Adana Metropolitan Municipality?s Bus Branch Office that is maintaining some part of public transportation services carried out in Adana and some ideas are offered to institution so as to become more effective and efficient.