Kurşun ve kurşun-selenyum'un etkisine bırakılan Oreochromis niloticus (L.)'da kurşunun karaciğer, böbrek, beyin ve solungaç dokularında birikimi ve ache aktivitesine etkisi
  1. Tez No: 270560
  2. Yazar: ONUR MARULDALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİT KARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmada kurşun ve kurşun+selenyum karışımlarına bırakılan Oreochromis niloticus'da kurşunun dokularda birikimi ile AChE enzim aktivitesi üzerine etkisi incelenmiştir. Balıklar 7, 14 ve 28 gün sürelerle kurşunun 0.1 ve 1.0 Pb mg.L-1 derişimlerine, kurşun + selenyum'un 0.1 Pb+0.5 Se ve 1.0 Pb+5.0 Se mg.L-1 ortam derişimlerinin etkisine bırakılarak karaciğer, böbrek, beyin ve solungaç dokularında kurşun birikimi ile AChE enzim aktivitesine etkisi belirlenmiştir.Bu çalışmada dokularda kurşun birikimi ortamda kurşun derişiminin artışı ve etkide kalınan sürenin uzamasıyla artmıştır. Kurşun birikimi en fazla böbrek dokusunda bulunmuş, bunu solungaç, karaciğer ve beyin dokusu izlemiştir. Denenen tüm şartlarda Pb+Se karışımına bırakılan balıkların dokularında Pb birikimi yalnız Pb'nun etkisine bırakılan balıklara oranla daha düşük düzeyde olduğu saptanmıştır. Çalışılan tüm koşullarda Se O. niloticus'un tüm dokularında Pb birikimini önemli ölçüde azaltmıştır.O. niloticus'da Pb ve Pb+Se karışımları AChE enzim aktivitesini böbrek, karaciğer ve solungaç dokularında azaltırken, beyin dokusunda ise artmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of lead on AChE enzyme activity and accumulation in tissues of Oreochromis niloticus were investigated in both Pb and Pb+Se mixtures. The fish were exposed to 0.1 mg L-1 and 1.0 mg L-1 Pb and 0.1 mg. L-1 Pb+0.5 mg. L-1 Se and 1.0 mg. L-1 Pb+5.0 mg. L-1 Se mixtures for 7, 14 and 28 days to observe lead accumulation and AChE enzyme activitiess in kidney, liver, brain and gill tissues.In this study, lead accumulation in tissues increased with increasing concentrations of lead in the medium and exposure period. Highest accumulation occurred in the kidney followed by gill, liver and brain. In all the concentrations tested, lead accumulation in the tissues of fish exposed to Pb+Se mixtures were lower when compared to those exposed to lead only. In all conditions, Se significantly reduced the accumulation of lead in the tissues of O. niloticus.In O. niloticus, Pb and Pb+Se mixtures caused a decrease in AChE activity in the kidney, liver and gill tissues while it caused an increase in brain tissue