Bazı turunçgil anaçlarında eksplant kaynağı ve büyüme düzenleyicilerin embriyogenik kallus eldesi üzerine etkileri
The effect of explant source and plant growth regulators to obtaine of embryogenic callus on some citrus rootstocks
- Tez No: 270559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ AKA KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada on bir turunçgil anacının in vitro koşullarda geliştirilen bitkilerinin kök segmentleri, kotiledon, epikotil, yaprak ve embriyo eksplantları kullanılarak embriyogenik kallus (EK) eldesi hedeflenmiştir.Eksplantlar farklı besi ortamlarında kültüre alınmıştır. Çalışma sonucunda, embriyo eksplantlarından elde edilen kalluslardan en yüksek embryogenik kallus oluşum oranı 2,4-D (2 mg/l)+BAP (0.5 mg/l) içeren besi ortamında Troyer sitranjı (Citrus sinensis (l) Osb. X Poncirus trifoliata (L) Raf) anacında %80 EK oluşumu gözlenmiştir.Epikotil, yaprak ve kotiledon kültürlerinin her üçünde de en iyi besi ortamı 2,4-D (2 mg/l)+KİN (0.5 mg/l)+NAA (2 mg/l) içeren denemede EK oluşumu gözlenmiştir. Epikotil eksplantı denemesinde, en iyi EK oluşumu Rubidoux (Poncirus trifoliata (L) Raf.) üç yapraklı genotipinde görülürken, yaprak eksplantında Severinia buxifolia genotipi en iyi EK olarak bulunmuştur. Kotiledon eksplantı denemesinde de en iyi EK oluşumu Troyer sitranjı genotipinde rastlanmıştır. Kök eksplantı denemesinde en yüksek EK Gou Tou turuncu (Citrus aurantium L.) genotipinde görülmüştür. En iyi besi ortamı ise 2,4-D (2 mg/l) + KİN (0.5 mg/l) olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, eleven citrus rootstocks were cultured to obtain embryogenic callus (EC) from root, cotyledon, epicotyls and leaf segments of in vitro plantlets and embryo culture of seeds.Explants were cultured in different plant growth media. The results showed that the highest EC obtained from embryo culture of Troyer rootstock in the plant medium including 2,4-D (2 mg/l)+BAP (0.5 mg/l) with 80 %. In the all epicotyls, leaf and cotyledon culture, the best plant media in the formation of EC was 2,4-D (2 mg/l)+KİN (0.5 mg/l)+NAA (2 mg/l). In the experiment of epicotyls explants, the best formation of EC was observed in Rubidoux (Poncirus trifoliata (L) Raf.), where as the best genotype for EC production was Severinia buxifolia in leaf explant. By using cotyledons explant, Troyer citrange also showed the best EC formation. In the experiment of root explants, the highest EC production was obtained from Gou Tou sour orange (Citrus aurantium L.). The best plant medium was 2,4-D (2 mg/l) + KİN (0.5 mg/l).