Modeling of a shunt active power filter with EPLL based control method for mitigation of power quality problems caused by induction furnaces
İndüksiyon ocaklarının neden olduğu güç kalitesi porblemlerini azaltmak için parelel aktif güç filtresinin EPLL tabanlı kontrol metodu ile modellenmesi
- Tez No: 270567
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. K. ÇAĞATAY BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Güç elektroniği dönüştürücülerinin gelişmesiyle modern indüksiyon ocakları popüler hale gelmektedir. Akım beslemeli çekirdeksiz indüksiyon ocakları büyük güçteki uygulamalarda güç devresinin avantajından dolayı metal eritme proseslerinde kullanılmaktadır. Akım beslemeli indüksiyon ocakları bu avantajlarının yanında alışkın olunmayan değişken harmonikler ve ara harmonikler gibi güç kalitesi problemleri vardır.Bu tezde akım kaynaklı çekirdeksiz indüksiyon ocağı modellenmekte ve güç kalitesi problemleri sunulmaktadır. Akım beslemeli çekirdeksiz indüksiyon ocağından kaynaklanan güç kalitesi problemlerini azaltmak için EPLL kontrol metotlu paralel aktif güç filtresi ile reaktif güç kompansazyonu için pasif harmonik filtresi önerilmektedir.Önerilen metodun performansı PSCAD/EMTDC programında farklı durum çalışmalarıyla değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Modern induction furnaces become popular with the development of power electronic converters. Current source coreless induction furnaces are used in metal melting processes because of the advantage of power circuit for high power applications. Besides the advantages, current source coreless induction furnace has unfamiliar power quality problems such as varying harmonics and interharmonics.In this thesis a current source coreless induction furnace is modeled and power quality problems are presented. A shunt active power filter with EPLL based control method together with detuned harmonic filters for reactive power compensation is proposed to mitigate the power quality problems caused by current source coreless induction furnace.Performance of the proposed method is evaluated with case studies using PSCAD / EMTDC.