Akyatan lagünü'nde su kalitesinin bilgisayar destekli analizi
Computer aided analyses of water quality in Akyatan lagoon
- Tez No: 270575
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZELİHA SELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin en büyük lagün gölü olan ve Ramsar Alanı (Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar Sözleşmesi) içerisinde bulunan Akyatan Lagünü'nde Haziran 2008-Kasım 2008 dönemleri arasında sıcaklık, çözünmüş oksijen (ÇO), pH, alkalinite, elektriksel iletkenlik (Eİ), tuzluluk, çözünmüş katı madde (ÇKM), klorür (Cl-), askıda katı madde (AKM), sülfat, toplam fosfor (TP), nitrit (NO2), nitrat(NO3) gibi fiziksel ve kimyasal parametrelerin değişimleri 14 farklı istasyonda aylık periyotlarda izlenmiştir. Elde edilen bu veriler DHI firması tarafından geliştirilen MİKE 21 HD ve AD bilgisayar programı kullanılarak su kalitesinin değişimi tespit edilmeye çalışılmıştır.Sonuçta; Akyatan lagünü yüzey suyunda ÇO miktarı kalite parametresi sınıflarına göre II. Kalite su sınıfına girdiği saptanmıştır. Lagünün batı bölgesinde Tuzluluk, Eİ, ÇKM ve Cl değerlerinin, deniz suyunda bulunan değerlerden daha yüksek değerlere olduğu gözlenmiştir. AKM değerinin yağış, rüzgâr ve dalganın etkisiyle yükseldiği saptanmıştır. Sülfat değerinde çok yüksek sonuçlara rastlanmamış ancak, drenaj kanallarındaki sülfat sonuçlarının, lagüne göre daha düşük seviyelerde seyrettiği görülmüştür. Su kalitesini gözlemek amacıyla analiz edilen bütün parametreler; MİKE 21 HD ve AD bilgisayar programı kullanılarak gölün batimetrisi oluşturulmuş ve bu kalite parametrelerinin mevcut durumu hakkında bilgiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkey's largest lagoon, lake, (in Ramsar area of International Importance Wetlands Convention), Akyatan Lagoon were monitored between June 2008-November 2008 period, using the physical and chemical parameters such as temperature, dissolved oxygen (DO), pH, alkalinity, electrical conductivity ( Ei), salinity, dissolved solids (TDS), chloride (Cl-), suspended solids (TSS), sulfate, total phosphorus (TP), nitrite (NO2), nitrate (NO3), parameter variations of 14 different stations at monthly intervals. The data obtained from this current work were applied to MIKE 21 HD and AD computer program developed by the firm DHI in order to determine the variation of water quality.In conclusion, Akyatan lagoon was classified as II. quality class according to water quality parameter DO amount in surface water. At the western part of lagoon, salinity, EC, TDS and Cl- values, the values were found higher than sea water. It was found that the values of TSS were increased by the rainfall, wind and waves effect. Amount of sulphate were found low but compare to drainage canals for sulphate, lower levels observed in drainage canals. In order to monitor the water quality of all parameters analyzed; bathymetry of the lake was created using the computer program MIKE 21 HD and AD have been and information about the current state of the quality parameters were obtained.