(Li-Ho) katkılı BPSCCO için süperiletkenlik özellikleri
Superconducting properties of (Li-Ho) co-doped in BPSCCO superconductor
  1. Tez No: 270587
  2. Yazar: GÖNÜL AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM KIYMAÇ, YRD. DOÇ. DR. AHMET EKİCİBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, Eritme-Döküm Yöntemi ile üretilen BSCCO süperiletken sistemine yapılan (Li-Ho) katkısının bu sistemi nasıl etkilediğini incelemektir. Bu amaçla çalışmada ilk olarak süperiletkenlik teorileri daha sonraki bölümlerde ise BSCCO yüksek sıcaklık süperiletkenlerinin yapısal, iletkenlik ve fiziksel özellikleri deneysel olarak incelendi. Bu amaçla BSCCO süperiletkenlerin DTA, TGA, XRD, SEM, EDX ve ?-T analizleri yapıldı. Sonuçlar BSCCO sistemine yapılan (Li-Ho) katkılanmasının süperiletkenlik özellikleri olumsuz etkilediğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is the investigation of (Li-Ho) co-doping effects on BSCCO superconductors which are prepared with melt-quenched method. In the first part of this thesis, the physical properties of Bi-based superconductors have been summarized. In the second part, the structural, resistivity and physical properties have been experimentally investigated. For this, superconducting samples have been analyzed by using the DTA, TGA, ?-T, XRD, SEM and EDX analyses. According to the results of these analyses, it can be say that (Li-Ho) co-doping were slightly degrades superconductivity.