Kiral binaftil Schiff-bazı ligand ve metal komplekslerinin sentezi, süperkritik karbondioksit çözücü ortamında alken epoksidasyonunda kullanımlarının incelenmesi
Synthesis of chiral binaphthyl Schiff-base ligand and metal complexes and their application in alkene epoxidation in supercritical carbon dioxide
  1. Tez No: 270586
  2. Yazar: ÖZLEM ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada; salisilaldehit ve türevleri ile 2,2'-diamino-1,1'-binaftil kondenzasyonundan Schiff bazı türevi ligandlar sentezlenmiştir. Sentez ürünlerinin süperkritik karbondioksitteki çözünürlüğünü arttırmak amacıyla 2,2'-diamino-1,1'-binaftil halkasının 6,6' pozisyonuna uzun zincirli ve fazlaca flor içeren Rf grupları takılmıştır. Perfloro alkil grupları scCO2 çözünürlüğü arttırmanın yanı sıra sentezlenen ligandlara orijinal nitelik de kazandırmıştır. Sentezlenen florlu ligandların yanı sıra 2,2'-diamino-1,1'-binaftil grubu ile flor takılmaksızın Schiff bazları oluşturulmuş ve bu ligandlar florlu türevleriyle çözünürlük ve katalitik etkinliklerinin karşılaştırılması amacıyla kullanılmıştır. Sentezlenen ligandların Mn(III) kompleksleri hazırlanarak, ligand ve komplekslerin yapıları FT-IR, 1H, 19F NMR, elementel analiz ve kütle gibi spektroskopik tekniklerle aydınlatılatılmış olup, scCO2 içerisinde çözünürlükleri 40oC sıcaklık ve 2250 psi basınçta belirlenmiştir.Komplekslerin katalitik etkinlikleri hem organik çözücü içerisinde hem de süperkritik karbondioksit içerisinde stirenin enantiyoseçici epoksidasyon reaksiyonunda katalizör görevinde kullanılarak belirlenmiştir. Katalitik etkinliğin belirlenmesi amacıyla yapılan çalışmalarda sentezlenen katalizörlerin enantiyoseçiciliğe etkisi; reaksiyon süresi, katalizör/substrat oranı, farklı oksidant ve çözücüler, sıcaklık, sübstituentlerin varlığı ve pozisyonu gibi parametreler ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, new chiral Schiff base ligand have been synthesised by condensation of 2,2?-diamino-1,1?-binaphthalene and various salicylaldehydes. In order that products are preferentially soluble in supercritical carbondioxide, various chiral ligands with perfluoroalkyl chains attached have been synthesised and studied. The use of perfluoroalkyl chains not only raise solubility but also achieve original quality to these ligands. Effects of their perfluorinated derivatives and soluble on the activity and selectivity of the catalysts are herein discussed. The chiral binaphthyl Schiff-base manganese complexes have been prepared. The complete FT-IR, LC-MS, 1H and 19F NMR characterization of the ligands and complexes are analyzed, solubility is determined under 2250 psi CO2 constant pressure at 40oC.Their catalytic abilities in asymmetric epoxidation of styrene as a catalyst and the effects of organic solvents or scCO2 as a reaction area have been studied. Also, the effects of reaction conditions such as time, catalyst/substrat rate, various oxidant, solvent, temperature, substitute groups and position have been investigated.