Çukurova koşullarında kısmi kök kuruluğu (PRD) ve kısıntılı damla sulama programlarının kıng's ruby sofralık üzüm çeşidinin verimi kalite ve su kullanım randımanına etkileri
Effect of partial root zone drying and deficit drip irrigation on yield quality and water use efficiency of king?s ruby table grape under Cukurova conditions
- Tez No: 270596
- Danışmanlar: PROF. DR. ATTİLA YAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma Çukurova koşullarında kısmi kök kuruluğu (PRD) ve kısıntılı damla sulama programlarının King's Ruby sofralık üzüm çeşidinin verimine ve su kullanım randımanına etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırma 2009 yılında, Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Bağcılık Araştırma Alanında yer alan King's Ruby sofralık üzüm çeşiti üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada tam sulama (TS), %50 geleneksel kısıntılı damla sulama (KS), %50 yarı ıslatmalı damla sulama (PRD) ve sulanmayan kontrol konusu ele alınmıştır.Araştırmada en yüksek verim yarı ıslatmalı PRD sulama uygulanan konulardan elde edilmiş olup tam sulama, kısıntılı damla sulama ve sulanmayan konulardan elde edilen verim değerleri arasında ise istatistiksel olarak bir fark olduğu yapılan varyans analizi sonucunda belirlenmiştir. En yüksek su kullanım randımanı PRD konusunda 28.37 kg/m3 elde edilirken, en düşük su kullanım randımanı KS konusunda 13.62 kg/m3 olarak hesaplanmıştır. PRD uygulaması tam sulamaya göre sudan %50 tasarruf sağlarken daha yüksek verim vermesi bağ sulamasında uygun bir sulama stratejisi olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine yield- water use relations of the King?s Ruby table grape under traditional deficit irrigation and partial root zone drying on yield and yield components under Cukurova conditions.The research was carried out in 2009 at the experimental station of Horticulture Department of Faculty of Agriculture at Çukurova University in Adana, using King?s Ruby table grape. In the study four different treatments were considered: Full irrigation (TS); conventional deficit drip irrigation (KS, 50%); partial root-zone drying (PRD, 50%); and non-irrigated control treatment.In this study, the highest grape yield was obtained from the PRD treatment. The irrigation treatments had signigficantly different effects on yields as determined by variance analysis. The highest water use efficiency was obtained in PRD as 28.37 kg/m3, the lowest water use efficiency was calculated in KS treantment as 13.62 kg/m3. According to the PRD application with water savings of 50% as compared to full irrigation while providing higher yields of vineyard irrigation might be a suitable strategy for irrigation has been shown.