Adana'da dokuma sanayi yapılarının endüstri mirası kapsamında incelenmesi
A research of Adana?s weaving factories in the consept of industrial archeology
  1. Tez No: 270597
  2. Yazar: AYÇA ASLIHAN ÖZÜDOĞRU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR ERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Günümüzde Türkiye'nin pamuk üretiminin dörtte birinin sağlandığı Adana'da 1860?1960 yılları arasında kapasite ve işletme açısından farklı ölçeklerde çok sayıda pamuk işleme tesisi kurulmuştur. 1860'larda basit dokuma tesislerinin kurulmasıyla başlayan süreçte daha sonra pamuk çırçırlama fabrikaları açılmış; 1950'lere gelindiğinde ise büyük dokuma fabrikaları sektörde yerini almıştır. İrili ufaklı bu tesisler bölgenin ekonomisine ve pamuklu dokuma endüstrisine önemli katkılar sağlamıştır. Ancak tespit edilip, gelecek kuşaklara aktarılması gereken bu fabrikaların günümüzde bir kısmı yıkılmış, bir kısmı ise atıl durumdadır. Tez kapsamında Adana'da 1860?1960 yılları arasındaki yüzyıllık dilimde kurulmuş olan sanayi yapıları ?endüstri mirası? kapsamında incelenmiş, yapıların tarihçeleri, mimari özellikleri, mevcut durumları ve nasıl değerlendirilmeleri gerektiği üzerinde tartışılmıştır. Yapılan çalışmayla Adana'daki endüstri mirasının tespit edilmesi, tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many cotton weaving runnings were constructed in different scales between 1860s and 1960s in Adana where the 25 % of Turkish cotton production is provided from. This period have started with simple weaving runnings and carried on with cotton weaving factories. In 1960s big cotton weaving factories have taken part in the industry sector. Those different scaled runnings have supported Çukurova?s economy and industry. But nowadays some of these factories were demolished and some of these are disused. With this study it is aimed to explain the concept of industrial heritage and ascertain the cotton weaving factories constructed between 1860s and 1960s in Adana.