İstanbul (4. Levent-Hacıosman arası) metro tünelindeki mühendislik uygulamaları
Engineering applications in Istanbul (between 4th Levent-Haciosman) underground tunnels
- Tez No: 270604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAETTİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından planlanan ve yapımı Garanti Koza A.Ş/Alsim-Alarko A.Ş. ortak girişimi tarafından istenilen İstanbul Metrosu Darüşşafaka-Hacıosman arasındaki ilave kısmı inşaatı projesinde Hat 1 km: 22+805-24+515.487, Hat 2 km: 22+822.5-24+548.175 arasında yapılmış olan metro tünelini kapsamaktadır.Bu çalışma Yeni Avusturya Tünel Açma Metodu (NATM) uygulanarak açılan bir tünelde yapılan mühendislik çalışmalarını içermektedir. Bunun için, metroların gerekliliği ve önemimden bahsedilmiştir. Dünya'daki ve Türkiye'deki önceden yapılmış metro çalışmalarına değinilmiş ve kaya sınıflama sistemlerinden bahsedilmiştir. Kaya ve zemin birimlerinin mühendislik özellikleri anlatılmıştır. Elde edilen bilgilerle tünel tipleri ve destekleri belirlenmiştir. Yapılan kazı çalışması ve destek terkiplerinde kullanılan malzeme hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Study area planned by the Istanbul Metropolitan Municipality and Garanti Koza Construction Co. / Alsim-Alarko Inc. requested by the Istanbul Metro is a joint venture between Darüşşafaka-Hacıosman further part in the project of construcion of Line 1 km: 22+805-24 +515,487, Line 2 km: 22+822.5-24 +548,175 subway tunnels that have been made between the covers.This study comprises engineering studies in a tunnel which has constructed and opened by using NATM.Therefore,importance and necessities of underground has been mentioned in this study.Undergrounds which are in Turkey and all over the World has been previously mentioned studies and rock classification systems have been mentioned.Engineering properties of rock and soil units are described.The tunnel types and supports by the information obtained was determined.Excavation and support were given information about materials used in the composition.