Kahramanmaraş ili Büyük Çamurlu Köyü'ndeki Çerkez konutlarının mekânsal analizi
Spatial analysis of Circassian houses in Buyuk Camurlu Village in Kahramanmaras
- Tez No: 270605
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU SABAN ÖKESLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Büyük Çamurlu Köyü geleneksel konutları ile ilgili yapılan bu araştırma, Anadolu'daki kültürel zenginliğin bir parçası olarak, yok olmak üzere olan geleneksel Çerkez evlerini kayıt altına almayı amaçlamaktadır. Bu amaçla Çerkez halkları ile ilgili genel bilgiler, kırsal mimarlık konusunda yapılmış önceki çalışmalar ve bu çalışmada kullanılan materyal ve metod ilk üç bölümde ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, Kuzey Kafkasya Bölgesi ve bu bölgede yaşayan halkların kültürel yapısı ile Çerkezlerin Osmanlı topraklarına göçü ve bu topraklardaki yerleşimlerine dair tarihi süreç hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde, çalışma alanı olarak seçilen Büyük Çamurlu Köyü'nün konumuyla ilgili genel bilgiler verilmiş, geleneksel Çerkez konutlarının biçimleri, konut çevresindeki yardımcı binalar, konutlarda kullanılan malzeme türleri ve yapım teknikleri fotoğraflar ve çizimlerle tanıtılmış, incelenen konutlar üzerinden plan ve cephe tipolojileri oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research inventigating the traditional dwellings of Büyük Çamurlu Village aims to register traditional Circassian houses which constitute an important variety of cultural heritage in Anatolia. Aiming this previous research about rural architecture, materials and methods used in them, and general information about Circassian society are explored in the first three parts. In the fourth part, North Caucasia Region and cultural structure of people living in that area, migration of Circassians to Ottomon land, and historical process of settlement on those lands are explained. In the fifth part, the general information about the location of Büyük Çamurlu village which is selected as the study area is given, forms of traditional Circassian houses, contributive buildings around the houses, types of materials used in the houses and construction technics are introduced using photographs and illustrations. Furthermore plan and front elevation typlogies are tried to be constituted upon examined houses.