Patates siğil hastalığı etmeni (Synchytrium endobioticum (Schilb) Perc.)'nin biyolojisi, hastalık epidemiyolojisi ve mücadele olanaklarının araştırılması
Reseach on potato wart disease (Synchytrium endobioticum (Schilb) Perc.) biology, disease epidemiyology and control methods
- Tez No: 270611
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
2006?2008 yılları arasında, 3 yıl süre ile yürütülen, inokulum seviyesinin yıllara ve ürün desenine göre değişikliklerinin incelendiği sörvey çalışmalarında ürün deseni ile sporangium seviyesindeki artış ve azalış oranları arasında herhangi bir uyum gözlenmemiştir. Patates çeşitlerinden %11.1 (Jelly, en duyarlı) ve %26.2 (Binella, en dayanıklı) arasında hastalık şiddeti göstermiştir. Denemede 45-70 ºC arasında değişen 6 farklı sıcaklık ve sıcaklıklara göre değişen sürelerde tutulan bulaşık toprak örneklerinde, 60ºC'de 204 saat, 65ºC'de 34 saat ve 70ºC'de 8 saat sürede %100 sporangium ölümü gerçekleşmiştir. Ayçiçeği%74 ve Çavdar %73 oranında sporangium ölümü gerçekleştirmiş ve bölgede patatese alternatif olarak önerilebilecek bitkiler olarak öne çıkmıştır. Synchytrium endobioticum sporangiumlarının topraktaki canlılığı üzerine , formaldehit %93.8-97.5 oranıyla en etkili uygulama olmuştur. Kontrolle karşılaştırıldığında, fungusitlerin hastalık oluşumu üzerine etkileri %25.2 ila 62.5 arasında değişmiştir. Ancak etki oranlarında rakamsal olarak önemli farklar olmasına karşın, istatiksel olarak tüm uygulamalar birbirinden farksız görülmüştür. Synchytrium endobioticum'un hastalık oluşturması üzerine etkilerini belirlemek amacıyla Formaldehit, Metam sodium, Dazomet ve bitki besin elementlerinden ürenin 4 konsantrasyonunun denendiği çalışmada, en etkili uygulama, metam sodyumun 60 ve 80 g /m2 dozları olmuştur.
Özet (Çeviri)
The survey studies had been conducted to found out the changes of inoculums level according to year and cropping patterns in the years 2006 ? 2008. There were no correlation found between inoculums level (sporangium level) increase and decrease of Synchytrium endobioticum related to cropping pattern and years. The virulent of diseases changed between 11.1% (cv. Jelly ? the most susceptible) and 26.2% (cv. Binella ? the most tolerant). In the experiments 6 different temperatures between 45 - 70 ºC and different time sequence were used due to temperature differences. According to results sporangium death occur in 204 hours at 60ºC, 34 hours at 65ºC and 8 hours at 70ºC. Because of high sporangium death ration which were 74% for sunflower and 73% for rye, these crops could be come in front as an alternative of potato growing. The most effective chemical application was formaldehyde with the 93.8 and 97.5% effectiveness on the aliveness of sporangium of Synchytrium endobioticum. The effectiveness of fungicides on the diseases change between 25.2 and 62.5 % compared with control plot. However the efficacy ratios were different according to statistical analysis all application data were not different from each other. To find out the Synchytrium endobioticum?s disease incidence Formaldehyde, Metham Sodium, Dazomed and 4 different concentration of ammonium were examined. In this experiment the most effective application was Metham Sodium with the 60 and 80 g /m2 dosages.