Multi-agent approach for the scheduling of manufacturing systems
Üretim sistemlerinin çizelgelenmesi için çoklu ajan yaklaşımı
- Tez No: 270612
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZVAN EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Gerçek üretim sistemlerinde, operasyonların planlanması dinamik olarak çalışıldığı zaman, makineler ve otomatik rehberli araçlar gibi sistem elementlerinin kontrol edilmesinde zorluklar ortaya çıkmaktadır. Dağıtık yapay zekâ sistemlerinin yeni olgulaşan bir alanı olan çoklu ajan sistemleri, üretim sistemlerinde buna benzer dinamik operasyonların yönetilmesi için etkin mekanizmalar sunmaktadır. Bu çalışmada, bir üretim sistemin de yer alan AGV'ler ve makinelerin çizelgelenmesine yönelik gelişimsel bir çizelgeleme yaklaşımı önerilmiş ve bu yaklaşım holonik sistem özellikleri gösteren çoklu ajan sistemi ile uygulanmıştır. Önerilen bu çoklu ajan tabanlı yaklaşım, gerçek zamanlı rassal, sürekli, dağıtık ve çok sayıda karışık hesaplama gerektiren bir alanda çalışmakta ve uygulanabilir çizelgeler ajanlar arasında gerçekleşen müzakere/ihale mekanizmaları sonucunda ortaya çıkmaktadır.Önerilen mimari, literatürden alınan örnek bir çalışma üzerinde uygulanmış ve literatürden alınan çevrimdışı ve çevrimiçi (yönlendirme kuralları) yöntemlerle karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, önerilen sistemin gerçek zamanlı olarak iyi çizelgeler üretebildiği ve performansının optimizasyon algoritmaları ve literatürde sıkça kullanılan yönlendirme kuralları ile karşılaştırılabilir olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In real manufacturing environments, the control of the system elements such as machines and Automated Guided Vehicles has some difficulties when planning operations dynamically. Multi agent-based systems, a newly maturing area of distributed artificial intelligence, provide some effective mechanisms for the management of such dynamic operations in manufacturing environments. In this study, an evolutionary scheduling approach to AGVs and machines within a manufacturing system is proposed and implemented through a Multi-Agent System (MAS) exhibiting the characteristics of a Holonic System. The proposed multi-agent based approach works under a real-time environment which is stochastic, continuous, distributed, and possessing a high computational complexity. Feasible schedules are emerged from negotiation/bidding mechanisms between agents.The proposed architecture is applied to a case study which was taken from the literature and compared with offline scheduling methods and online scheduling rules (dispatching rules). Results showed that the proposed system is capable of generating good schedules in real time and its performance is comparable with optimization algorithms and frequently used dispatching rules.