Farklı üretim teknikleriyle eğrilmiş ipliklerden örülen kumaşların belirli özelliklerinin incelenmesi ve istatistiksel modellenmesi
Investigation and statistical modelling of selected properties of fabrics knitted using the yarns spun by different spinning systems
  1. Tez No: 270613
  2. Yazar: SERİN MEZARCIÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. R. TUĞRUL OĞULATA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışmada, farklı sistemler kullanılarak elde edilen ipliklerden üretilen örme kumaşların çeşitli fiziksel, performans ve boyutsal özellikleri tespit edilerek, üretim öncesi bazı özelliklerinin tahmin edilmesine yönelik eşitlikler oluşturulmuştur.Bunun için ring, kompakt ve open end rotor iplik eğirme sistemlerinden üretilen ipliklerden süprem, ribana ve interlok konstrüksiyonlarında örme kumaşlar üretilmiş ve kumaşlara üç farklı relaksasyon işlemi uygulanmıştır. Relaksasyon sonrası kumaşların çeşitli fiziksel, performans ve boyutsal özellikleri ilgili standartlara göre tespit edilmiştir. Testler sonucu elde edilen verilere SPSS paket programı kullanılarak çeşitli analizler (varyans, K-S, Runs, regresyon, korelasyon) uygulanmış, kumaşların; gramaj, hava geçirgenliği, patlama mukavemeti, boyutsal değişimleri vb. özellikleri tahmin edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca örme kumaşların fiziksel ve performans özellikleri ile boyutsal parametreleri farklı relaksasyon şartları için incelenmiştir.Sonuç olarak, relaksasyon şartlarının, iplik eğirme sisteminin ve iplik numarasının örme kumaşların birçok özelliğini etkilediği tespit edilmiştir. Kumaş özelliklerini tahmin etmek için geliştirilen eşitliklerin yüksek korelasyona sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the study, physical, dimensional and performance characteristics of knitted fabrics produced by different spinning systems were determined and some equations were formed to predict some characteristic properties of knitted fabrics before production.For this purpose, fabrics in single jersey, rib and interlock construction were produced with ring, compact and open end spinning systems and three different relaxations treatments were applied to the fabrics. After relaxation treatments, some physical, dimensional and performance characteristics of the fabrics were tested according to the relevant standards. ANOVA, K-S, runs, regression and correlations analysis were applied to the data gained by the test results with SPSS package program. It was tried to predict weight, air permeability, bursting strength, dimensional variance of the fabrics. Physical-performance properties and dimensional parameters of the knitted fabrics were also investigated under different relaxation treatmentsAs a result it was determined that, relaxation treatments, spinning systems, and yarn numbers have a great effect on some properties of knitted fabrics. It was seen that, developed equations predicting the fabric properties have high correlations