Tek fazlı BSCCO süperiletken malzeme üretimi ve malzemenin fiziksel özelliklerinin araştırılması
The production of single phase BSCCO superconductor samples and investigation of their physical properties
- Tez No: 270615
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı, BSCCO süperiletkenine V ve Ti katkılayarak, Bi- 2223 fazını saflaştırmak ve tek faz olarak sentezlemek, V ve Ti katkılı BSCCO süperiletkenlerinin yapısal, elektriksel, ve manyetik özelliklerini incelemektir. Birinci kısımda süperiletkenlerin yapısı ve fiziksel özellikleri ile ilgili olarak, bazı teorik bilgiler, diğer kısımlarda ise hazırlanan numunelerin yapısal ve manyetik özellikleri verilmiştir. V ve Ti katkılı malzemelere ait süperiletkenlik özellikleri, XRD, SEM, R-T, A.C. Duygunluk ve M-H sonuçları analiz edilerek yorumlanmıştır. Elde edilen bulgular, V ve Ti katkılamalarının belli bir katkı oranına kadar, Bi-2223 fazını önemli oranda arttırdığını ve %97 oranında bu fazı saflaştırabildiğimizi, katkı oranının artması ile süperiletkenliği olumsuz etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to produce BSCCO superconductors having a structure of Bi-2223 via adding of V and substituting of Ti and then to investigate their structural, electrical and magnetic properties. In the first section, the physical properties of superconductors and some theoretical knowledge have been introduced. In the other sections, the structural and magnetic properties of the prepared BSCCO samples have been presented. The properties of V- doped and Ti substituted superconductors have been analyzed by using XRD, SEM, R-T, A.C. susceptibility and M-H curves. The results show that doped-V and substituted Ti firstly increase the amount of Bi-2223 phase up to %97 percentage. Then, increasing of Ti and V contents, The Bi-2223 phase gradually decreases together with the superconducting properties.