Sarımsak, soğan ve pırasadaki virüs hastalıklarının saptanması ve Taşköprü 56 sarımsak tipinin en yaygın virüse karşı reaksiyonunun belirlenmesi
Detection of main virus diseases on garlic, onion and leek plants and determination of reaction of Taşköprü 56 garlic types against to common virus diseases in Turkey
  1. Tez No: 270614
  2. Yazar: HAKAN FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN BALOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Çalışma Adana, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Gaziantep illerinde yetiştirilen sarımsak, soğan ve pırasalarda 2007-2010 yılları arasında mevcut virüs hastalıklarının saptanması, elde edilen virüs izolatların karakterizasyonu ve Taşköprü 56 sarımsak çeşidinin en yaygın viral hastalık etmenine karşı reaksiyonlarının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Sürvey çalışmaları sonucunda 3313 sarımsak, soğan ve pırasa örneğinin %32 oranında Leek Yellov Stripe Virus (LYSV), %31 oranında Shallot Latent Virüs (SLV), %10 oranında Onion Yellow Dwarf Virus (OYDV) ve Garlic Common Latent Virus (GCLV) , %1 oranında Tobacco Mosaic Virus (TMV) ve Cucumber Mosaic Virus (CMV) ile infekteli olduğu serolojik ve RT-PCR testleri ile ortaya konmuştur. Ayrıca Allexivirus grubuna dahil virüs hastalıklarından Garlic Virus B (GarV-B) , Garlic Virus D (GarV-D), Garlic Virus X (GarV-X) ve Garlic mite-borne filamentous virus (GMbFV) ile tek yada karışık enfeksiyon şeklinde % 15 oranında infekteli olduğu RT-PCR yöntemi ile saptanmıştır. Ülkemizde tek tescilli sarımsak çeşidi olan Taşköprü 56 çeşidinin çalışmada en yaygın olarak saptanmış LYSV'e karşı reaksiyonu ölçülmüş ve virüsün bu çeşidin dişlerinde çapta %55 lik bir daralmaya ve boyunda da % 41 oranında küçülmeye neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted specious of garlic, onion and leek production areas at Adana, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye and Gaziantep provinces in between years 2007 - 2010. The purpose of study; determination of virus disease as mentioned each plant specious, characterization of obtained isolates and determination of reaction against mentioned disease in cultivar Taşköprü 56. The result of survey studies with 3313 garlic, onion and leek samples were indicated the infection ratio of % 32 Leek Yellow Stripe Virus (LYSV), ratio of % 31 Shallot Latent Virus (SLV), ratio of % 10 Onion Yellow Dwarf Virus (OYDV) and Garlic Common Latent Virus (GCLV), ratio of %1 Tobacco Mosaic Virus (TMV) and Cucumber Mosaic Virus (CMV) proved by the serological methods and RT-PCR techniques. In addition, ratio of % 15 Allexivirus group virus disease included Garlic Virus B (GarV-B) , Garlic Virus D (GarV-D), Garlic Virus X (GarV-X) and Garlic mite-borne filamentous virus (GMbFV) were presented single or multiple infected by RT-PCR method. The study of measuring the LYSV reaction which is widely ranged against Taşköprü 56 indicates ratio of % 55 restrictions in caliber and ratio of % 41 length reductions.