Yumurtlama periyodunun sonunda olan ve yumurtadan kesilmiş yumurta tavuklarında L-DOPA kullanımının yumurtlama süresi, yumurta verimi ve yumurta kalitesi üzerine etkisi
The effect of dietary L-DOPA application on egg yield, egg quality and laying cycle of hens at the end or afterwards of the laying period
  1. Tez No: 270620
  2. Yazar: MUSTAFA EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN RÜŞTÜ KUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, yumurtlama periyodunun sonunda olan ve yumurtadan kesilmiş yumurta tavuklarında farklı yöntem ve farklı dozlarda günaşırı olarak L-DOPA uygulamasının yumurta verimine ve yumurta kalitesine etkilerini belirlemek amacıyla iki ayrı deneme şeklinde yürütülmüştür. I. denemede 75 haftalık yaşta yumurta tavuklarına yem içinde ve karın içine enjeksiyon olmak üzere iki uygulama yöntemi ile kg canlı ağırlığa 25 mg, 50 mg ve 100 mg dozlarda günaşırı olarak L-DOPA uygulaması yapılmıştır. II. denemede 89 haftalık yaşta ve yumurta üretimini tamamlamış yumurta tavuklarına yem içinde kg canlı ağırlığa 25 mg, 50 mg ve 100 mg dozlarda günaşırı olarak L-DOPA uygulaması yapılmıştır.On hafta süren birinci denemede elde edilen bulgulara göre farklı uygulama yöntemi ve farklı dozlarda L-DOPA uygulaması yumurta verimi, yumurta ağırlığı, toplam yumurta kütlesi, canlı ağırlık değişimi, yem tüketimi, kırık çatlak yumurta sayısı ve yumurtalık ağırlığını istatistiki olarak etkilememiş (P>0.05); ancak yem değerlendirme oranı bakımından gruplar arasında istatistiki farklılıklar görülmüştür (P0.05).
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to determine different application methods and different doses of L-DOPA on egg yield, laying cycle and egg quality in hens at the end or afterwards of the laying period. In the first experiment, 25 mg/kgBW, 50 mg/kgBW, 100 mg/kgBW L-DOPA administered to the hens at the end of the laying period (75 weeks of age). The administrations were made by feed or intraperitonal injection, in accordance with kg body weight weekly. In the second experiment, 25 mg/kgBW, 50 mg/kgBW, 100 mg/kgBW L-DOPA administration was made by feed to the hens with no laying performance aging 89 weeks in accordance with kg body weight weekly.The data obtained in the first experiment lasted 10 weeks showed that there were no significant differences in terms of egg yield, egg weight, egg mass, terms of feed intake, body weight gain, ovary weight and cracked egg number between groups administered with different application methods and different doses of L-DOPA application and control group (P>0.05). However, the results showed significant differences in terms of feed conversion efficiency (P0.05).