Çatalan baraj gölü (Adana) Rotifera faunası ve mevsimsel değişimi
The Rotifera fauna and seasonal changes of Çatalan dam lake (Adana)
  1. Tez No: 270621
  2. Yazar: AHMET TURAN ALADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, Çatalan Baraj Gölü'nün Rotifera faunası taksonomik açıdan incelenmiştir. Örnekleme bölgesinde farklı karakterlere sahip 5 istasyon belirlenmiş ve Temmuz 2006-Haziran 2007 tarihleri arasında aylık periyotlarla örnekleme yapılmıştır. Örnekler 55µm göz açıklığına sahip Hydro-Bios marka plankton kepçesi kullanılarak toplanmış ve %4'lük formaldehit içerisinde korunmuştur. Sonuç olarak, Rotifera şubesinden 14 familya içerisine dağılmış 19 cinse ait 25 tür saptanmıştır. Bu türler: Adineta vaga, Asplanchna priodonta, Anuraeopsis fissa, Brachionus quadridentatus, Keratella cochlearis, K. tecta, K. tropica, K. quadrata, Notholca squamula, Collotheca mutabilis, Euchlanis dilatata, Ascomorpha ovalis, Gastropus stylifer, Hexarthra oxyuris, Lecane lunaris, Lecane sp., Lepadella acuminata, L. patella, Cephalodella gibba, Polyarthra dolichoptera, Synchaeta stylata, Pompholyx sulcata, Trichocerca capucina, T. similis ve Trichotria tetractis'tir. Belirlenen türlerin hepsi Çatalan Baraj Gölü için yeni kayıttır. Türler arasında Polyarthra dolichoptera, örnekleme süresince her ay ve istasyonda kaydedilmiş baskın tür olarak öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Rotifera fauna of Çatalan Dam Lake were investigated. Monthly samplings were made in 5 different stations between July 2006 and June 2007. Samples were taken with the aid of 55?m mesh-sized Hydro-Bios plankton net and were preserved in 4% formaldehyde. As a result, 25 species belonging to 19 genera distributed within 14 families were determined. These species are: Adineta vaga, Asplanchna priodonta, Anuraeopsis fissa, Brachionus quadridentatus, Keratella cochlearis, K. tecta, K. tropica, K. quadrata, Notholca squamula, Collotheca mutabilis, Euchlanis dilatata, Ascomorpha ovalis, Gastropus stylifer, Hexarthra oxyuris, Lecane lunaris, Lecane sp., Lepadella acuminata, L. patella, Cephalodella gibba, Polyarthra dolichoptera, Synchaeta stylata, Pompholyx sulcata, Trichocerca capucina, T. similis, Trichotria tetractis. All species determined are new records for Çatalan Dam Lake. Among the species identified, Polyarthra dolichoptera was recorded in all stations throughout the year.