T.T.K. Gelik İşletmesi ocaklarında rastlanan solunabilir tozların kuvars içeriklerinin araştırılması
- Tez No: 4703
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT DİDARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
IV ÖZET Kömür madenlerinde havada askıda bulunan tozların insan sağlığı üzerindeki etkisini belirlemede birincil parametre tozun yoğunluğudur. İkinci önemli parametre olarak tozun kuvars içeriği ölçülerek değerlendirilmektedir. Zonguldak taşkömür ocaklarında» toz yoğunlukları son 10 yıl dır sistemli bir şekilde ölçülmekte, ancak tozların kuvars içerikleri hakkında bir bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmada,. güvenilir bir toz analiz tekniği olan kızılötesi spektrofoto- metre yöntemi, tozun kuvars içeriğinin nicel olarak saptanma sına olanak sağlayacak şekilde geliştirilmiş ve pilot olarak Zonguldak havzasındaki Gelik işletmesinde karşılaşılan tosla rın analizinde uygulanmıştır. Toz Örnekleme işlemi ocaklarda MRE 113 A ve TBP-50 gravimetrik aygıtları kullanılarak yürütülmüş, laboratuvarda toz miktarı ile tozun kül ve kuvars içerikleri saptanmıştır. Çalışmanın sonucunda TTK Gelik ocaklarında karşılaşılan solu nabilir tozların kül ve kuvars içerikleri açısından, dünyada genel olarak kabul edilen, kritik değerleri aşmadığı görülmüş tür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The major parameter which defines the harmfulness of airborne duats in coal mines is the dust concentration. As the secondary significant parameter the quartz cotfent of dust is measured and evaluated. Dust concentrations have been systematically measured in the Zonguldak Goal Mines for the last decade. However, no information is available about the quartz contents. In this study, an infrared spectrophotometrical technique »: which is..- a quite reliable method for dust analysis, is adapted to determine the quartz content of dust and has been applied for analysing the airborne dusts of the Gelik Colliery in the Zonguldak Basin. Dust sampling is carried out by using the MRE 113 A and TBP 50 gravimetric instruments; the dust concentration, ash and quartz contents of the dust have been determineain the laboratory. It is found that the ash and quarts contents of the airborne dusts in the TTK Gelik Colliery do not exceed the critical values generally accepted in the world.