İlköğretim matematik öğretmen adaylarının matematik tarihinin matematik öğretiminde kullanılmasına ilişkin inanç ve tutumlarının incelenmesi
A survey of prospective mathematics teachers? beliefs and attitudes towards using the history of mathematics in mathematics teaching
  1. Tez No: 270661
  2. Yazar: KADİR GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN BAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Matematik eğitimindeki zorluklar göz önünde bulundurulduğunda, bu zorlukları azaltabilecek ve matematik eğitimindeki eksiklikleri bir nebze olsun girebilecek yöntemler matematik derslerinde kullanılmalıdır. Birçok eğitimci, matematik tarihini matematik derslerinde kullanmayı tavsiye etse bile, öğretmenlerin bu konu ile ilgili alt yapılarında eksiklik olduğu aşikârdır. İlerleyen yıllarda da aynı durum ile karşı karşıya kalmamak için geleceğimizin öğretmenleri olan öğretmen adayları, matematik tarihinin matematik derslerinde kullanılması ile ilgili bilgilendirilmelidir. Bu çalışma ile bir yandan ilköğretim matematik öğretmen adaylarının matematik tarihinin matematik derslerinde kullanımı ile ilgili tutumlarının ne yönde olduğu belirlenmeye çalışılırken bir yandan da matematik tarihi dersinin öğretmen adayları tutumlarını ne yönde etkilediği araştırılacaktır.Geliştirilen tutum ölçeği, öğretmen adaylarına matematik tarihi dersini almadan önce, aldıktan sonra, takip eden dönemin sonunda olmak üzere üç kere uygulandı. Öğretmen adayları ile birlikte matematik tarihi dersi geliştirilen etkinliklerle birlikte yürütüldü. Matematik tarihi dersinin okutulduğu dönemin sonunda öğretmen adayları ile yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılarak matematik tarihinin matematik öğretiminde kullanılması ile ilgili düşünceleri belirlenmeye çalışılmıştır.Elde edilen bulgular analiz edildiğinde ise matematik tarihi dersinin öğretmen adaylarının matematik tarihinin matematik öğretiminde kullanılmasına ilişkin tutumlarını olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan yarı yapılandırılmış mülakatlar sonucunda ise öğretmen adayları gerek öğretme amaçlı gerekse öğrenme amaçlı olarak matematik tarihinin matematik öğretiminde kullanılmasının faydalı olabileceği görüşüne sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Çalışma elde edilen sonuçlar ışığında öğretmen ve araştırmacılara yapılan önerilerle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
We need to change mathematics education in order to make mathematics more meaningful and more understandable. This situation have been discussed by the academicians who are professional in this area. Depending on this, there is an increasing interest in using history of mathematics in mathematics teaching. If there is such an increasing interest in using History of Mathematics in Mathematics Teaching then what is the attitude of prospective mathematics teachers in using History of Mathematics? The study question is how prospective mathematics teachers change their attitudes towards using history of mathematics in mathematics teaching after the history of mathematics lessons which provide the use of history of mathematics.This study is carried on prospective mathematics teachers who are students of Faculty of Education in Karadeniz Technical University. The design of the study is the one-group pretest-posttest design. Both pretest and posttest history of mathematics attitudes scale have been used. By the end of the term which history of mathematics lesson is studied; a group of a student are chosen for the semi structured interview that is used to take the prospective teachers views about the using history of mathematics in mathematics teaching.At the end of the study the prospective teachers attitude towards using history of mathematics in mathematics teaching have been increased.