Diazatetraoksa kriptand ligandının ekstraktant özelliklerinin spektrofotometrik metotla incelenmesi
The investigation of extraction properties of the diazatetraoxa cryptand by spectrophotometric method
  1. Tez No: 270668
  2. Yazar: DİLEK BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAÇ OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, diazatetraoksa kriptand ligandının, çözücü ekstraksiyonu yöntemi ile Cu+2, Co+2, Pb+2, Zn+2 ve Mn+2 gibi geçiş metal pikratlarını sulu fazdan organik faza ekstraksiyon kabiliyeti araştırıldı. Ligandının geçiş metal iyonlarının sulu ortamdan ekstraksiyonları pH ve çözücü etkileri gibi faktörlere bağlı olarak incelenmiştir. Ligandın, farklı pH değerlerindeki bu geçiş metal pikratlarını yüzde ekstrakte edebilme değerleri UV-vis spektrofotometresi ile tespit edilmiştir. En yüksek ekstraksiyonun olduğu pH değerinde ligandın geçiş metali katyonları ile oluşturduğu komplekslerin bileşimi kloroform ve diklorometan için tespit edilmiştir. Ayrıca ekstraksiyon etkinliğini gösteren ekstraksiyon denge sabitleri (log Keks) değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the liquid- liquid extraction of metal picrates such as Cu+2, Co+2, Pb+2, Zn+2 and Mn+2 from aqueous phase to the organic phase was carried out using the diazatetrathia cryptand. The extractability (Extraction %) was investigated depend on pH and solvent effect. Chloroform and dichloromethane were used as organic solvent. The values of the extraction constants (log Kex) and the complex compositions were determined for the extracted complexes by UV-vis spectrophotometer.