Bazı lipofilik diaza-crown bileşiklerinin metal komplekslerinin hazırlanması
Preparation of metal complexes of some lipofilic diaza-crown compounds
  1. Tez No: 45623
  2. Yazar: HAMDİ TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA BOYBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
II ÖZET Doktora Tezi BAZf ÜPOFİLİK DİAZA-CROfVN BİLEŞİKLERİNİN METAL KOMPLEKSLERİNİN HAZIRLANMASI î lamdı TEMEL Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 1995, Sayfa: 71 Bu çalışmada, 7, 16-Dibenzil-4,7,1 0, 13~tetraoksa-7,l 6-diazasiklooktadekan; 7,16- Dihegzil-4,7, 1 0, 1 3-tetraoksa-7, 1 6-diazasikIooktadekan; 7, 1 6-DiheptiI-4,7, 1 0, 1 3-tetra- oksa-7, 1 6-diazasiklooktadekan; 7, 1 6-Dioktil-4,7, 1 0, 1 3-tetraoksa-7, 1 6-diazasiklookta- dekan; 7, 1 6-Dinonil-4,7, 1 0, 1 3-tetraoksa-7, 1 6-diazasiklooktadekan; 7, 1 6-Didodesil 4,7,10,13-tetraoksa-7,16-diazasiklooktadekanm; Na+, K+ Ca2+, Ba2+, Sr2+, Pb2+, ve Ag+ perklorat tuzlanyla kompleksleri hazırlandı. Bu kompleksler, sözkonusu metal tuzlan ile ligantların etil alkoldeki çözeltilerinin karıştırılması ile elde edildiler. Elde edilen kompleksler süzüldü, etil alkol ile yıkandı, etil alkolden yeniden kristallendirildi ve desikatörde kurutuldu. Meydana gelen komplekslerin karekterize edilmesi ve yapılarının aydınlatılması için Elementel Analiz, İR, !H NMR ve 13C NMR teknikleri kullanıldı. ANAHTAR KELÎMELER: 'H NMR / 13C NMR Crown Eter, N,NT-disübstitüe-diaza 18-Crown-6 türevleri, metal ve alkali metallerle kompleksleşme
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY PhD Thesis PREPARATION OF METALS COMPLEXES OF SOME UPOFILIC DJAZA-CROWN COMPOUNDS I lameli TEMEL Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry 1995, Page: 71 In this Study, the complexes of 7,16-Dibenzyl-4,7,10,13-tetraoxa-7,16- diazacyclooctadecane; 7, 1 6-Dihexzyl-4,7, 1 0, 1 3-tetraoxa-7, 1 6-diazacyclooctadecane; 7, 1 6-Diheptyl-4,7, 1 0, 1 3-tetraoxa-7, 1 6-diazacyclooctadecane; 7, 1 6-Dioctyl-4,7, 1 0, 1 3- tetraoxa-7, 1 6-diazacycloctadecane; 7, 1 6-Dinonyl-4,7, 1 0, 1 3-tetraoxa-7, 1 6-diazacyclooc tadecane; 7, 1 6-Didodecyl 4,7, 10,13-tetraoxa-7,l 6-diazacyclooctadecane with Na+, K+. Ca^ ', Ba- f, Sr^+, Pb~ f, and Agf have been prepared by using perchlorates salts The complexes were produced by adding the solution of metal salts in ethyl alcohol to the solution of ligand in ethyl alcohol. The obtained complexes were filtred and washed with ethy alcohol and recrystallizied in ethy alcohol and dried in desiccator. The characterization of complexes and their structure have been investigated by using Elemental Analysis and IR, ' H NMR, ' -*C NMR technique. KEY WORD: » H NMR/,3C NMR Crown Ether, N,N"-disubstituted Diaza- 1 8-Crown-6 derivatives, Complexation of metals, alkali metals