Bazı Hieracium L. (Asteraceae) taksonlarının palinolojik özellikleri
Palynological properties of some Hieracium L. (asteraceae) taxa
- Tez No: 270673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL COŞKUNÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada Hieracium L. (Asteraceae) cinsine ait 10 takson palinolojik yönden incelenmiştir. İncelenen türlere ait polenler Karadeniz Teknik Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Herbaryum'unda (KTUB) saklanan teşhis edilmiş bitkilerden temin edilmiştir.İncelenen tüm taksonların polenleri apertür şekli ve sayısı bakımından trikolporat, polen şekli bakımından ise H. ovalifrons (Woronow & Zahn) Juxip, H tamderense Hub.-Mor, H. microtum Boiss, H.conicum Avret-Touvet, H. umbellatum L. ve H. pseudosvaneticum Peter taksonları oblat sferoidal, H. macrolepis Boiss, H. lanceolatum Vill., H. vagum Jordan ve H. rigens Jordan taksonları ise prolat sferoidal'dır. İncelenen taksonlarda Clg/Clt oranı (3,58-4,64) ve P/E oranının (0,92-1,11) taksonların ayırımında önemli bir karakter olarak belirlenmiştir. Ayrıca lumina genişliği (8,88-11,56 µm) ve ekzin kalınlığının (6,88-9,12 µm) da önemli bir karakter olduğu belirtilmiştir. İncelenen tüm kolpuslar oldukça uzun ve uçları yuvarlak, por kolpusun merkezinde yer almaktadır. Ekzin strüktürü tektat, ornemantasyonu ise ekinattır.İncelenen taksonlara ait yukarıda söz edilen palinolojik veriler sayısal olarak değerlendirilmiş ve buna göre bir polen teşhis anahtarı hazırlanmıştır. Polenlerin ışık (LM) ve taramalı elektron mikroskobunda (SEM) fotoğrafları ilk kez olarak çekilmiş ve çalışmaya eklenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, 10 Hieracium L. (Asteraceae) species were examined in terms of palynogical features. Poliferous plant were taken from Herbarium of Biology at Karadeniz Techinal Universty (KTUB).From point of aperture shape and number, the pollen grains are tricolporatae. While pollen type of H. ovalifrons (Woronow & Zahn) Juxip, H tamderense Hub.-Mor, H. microtum Boiss, H.conicum Avret-Touvet, H. umbellatum L. and H. pseudosvaneticum Peter are oblate sphaeroidal, ti is prolatae sphaeroidal in H. macrolepis Boiss, H. lanceolatum Vill., H. vagum Jordan and H. rigens Jordan. The range of Clg/Clt (3,58-4,64) and P/E range (0,92-1,11) were important in all examined taxa. Morever the width of lumina (8,88-11,56µm) and exine thickness (6,88-9,12µm) are significant trait. Colpi with roundend are very long in all examined taxa, porus were at the center of colpi. Exine structure is tectate and ornamentation is echinate.Pollen and taxon definitions, of examined Hieracium L. taxa have been done. Besides, pollen identification key was given. The light microscope and the Scaning Electron microscope (SEM) photographs of the pollen grains were added to the study.All palynological traitswere analysed by numerical methods in order to determined their taxonomic value ve prepared idendification keys based on palynological traits. Pollen images of all examined taxa were taken under both LM ve SEM for the first time ve give in the present study.