Ortaöğretim 9. sınıf biyoloji dersi yeni öğretim programına ilişkin öğretmen görüşleri (Trabzon ili örneği)
The opinions of teachers on the new 9th grade biology curriculum (Trabzon sample)
  1. Tez No: 270701
  2. Yazar: ENGİN AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Ortaöğretim 9. Sınıf Biyoloji Dersi Öğretim Programına ilişkin öğretmen görüşlerinin belirlenmesidir. Bu amaçla öğretmenlerin, yeni öğretim programı ile ilgili düşünceleri, programın uygulanmasında karşılaştıkları sorunlar ve programın etkin ve verimli hale getirilmesi için çözüm önerileri belirlenmiştir. Araştırmanın katılımcılarını, Trabzon ili Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaöğretim kurumlarında görev yapan ve 9. sınıf biyoloji dersini yürüten beş öğretmen oluşturmuştur. Özel durum çalışması yönteminin kullanıldığı araştırmada veriler, açık uçlu sorulardan oluşan yapılandırılmış mülakatlarla toplanmıştır. Elde edilen nitel verilerin çözümlenmesinde betimsel analiz kullanılmıştır.Araştırma sonucunda; programın genel yapısının açık, anlaşılır, güncel ve birbiri içerisinde tutarlı olduğu belirlenmiştir. Ancak, öğretim programından, öğretmenden, öğrenciden, ders kitabından ve okulun fiziki yapısından kaynaklanan nedenlerden ötürü; yeni öğretim programının, kazanımlar, içerik (konu alanı), etkinlikler ve ölçme-değerlendirme boyutunun yeterince uygulanabilir olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, yeni öğretim programının tanıtımı ile ilgili düzenlenen hizmet içi eğitim faaliyetlerinin ve öğretmen inançlarının, programın uygulanabilirliğini etkilediği görülmüştür. Tüm bu sonuçlar, yeni öğretim programı ile hedeflenen değişimlerin gerçekleşmediğini ortaya koymuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda; MEB ve üniversitelerin işbirliğiyle, yeni öğretim programının öğretmenlere ayrıntılı bir şekilde tanıtılmasına yönelik uygulamalı hizmet içi eğitim faaliyetlerinin düzenlenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The principal purpose of this study is to determine teacher opinions on the 9th grade Biology course curriculum. For this aim; the ideas of teachers about the new curriculum, the problems that teachers encounter during implementation and their suggestions to render curriculum more effective and productive were collected. The participants of the research were chosen as 5 teachers conducting 9th grade Biology courses in secondary schools of the Ministry of National Education Turkey in Trabzon. The study is a case study and the data were gathered with open-ended questions of a structured interview. The obtained qualitative data were analyzed with descriptive analysis.At the end of the study, it was determined that the general structure of the curriculum is clear understandable, up to date and consistent. However, it was detected that the new curriculum is not practical enough in terms of learning gains, content, activities and assessment because of the certain reasons arising from; the curriculum itself, teachers, students, the coursebook and school infrastructure. It was also revealed that in-service trainings about the introduction of the new curriculum and teacher beliefs affect practicability of the curriculum. Concerning all the results above, it can be said that the intended improvements with the new curriculum cannot be fully achieved. Along with the obtained results, it was recommended that Ministry of National Education and universities should cooperate to organize elaborate applied in-service trainings to introduce the new curriculum to teachers.