Kentsel avluların değişen anlam ve biçimleriyle incelenmesi
The research of the urban courtyards with changing meanings and forms
- Tez No: 270702
- Danışmanlar: PROF. DR. SONAY ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Kentsel avlular insanlık tarihinin başlangıcından itibaren toplumların ihtiyaç duyduğu mekanlar olarak tarih sahnesinde yer almaktadır. Toplumların sosyal, fiziksel, kültürel ve etnik özelliklerinin izlerini taşıyan bu mekanlar kentsel tasarım ve mimarlık ara kesitinde önemli bir konu olarak belirlenmektedir.Çalışmada kentsel avluların topluluklarca kullanılma şekilleri, bu mekanların insanlarla etkileşimi, zamanla ve kültürler arası değişen ve gelişen anlamları ile fiziksel ölçütlerinin kullanıcılar üzerindeki etkisi problem alanı olarak ele alınmaktadır.Birinci bölümde; kentsel avlulara genel bir bakış ile birlikte çalışmanın amacı ve kapsamı belirlenmektedir.İkinci bölümde; kentsel avlulara ilişkin temel kavramlar tanımlanmakta, kentsel avluların tarihsel süreç içerisinde incelenmesine ilişkin literatür ve örnek araştırmaları ve kentsel avlulara ilişkin sosyal-estetik ve fiziksel kalitelerin literatür çalışması ile belirlenmesine yönelik araştırmalar yer almaktadır.Üçüncü bölümde; kentsel avlulara ilişkin yaygın örneklerin ve tipolojilerin belirlenmesi ile seçilen örneklerin fiziksel kalitelere ve etkili mekan öğelerine bağlı analitik incelemeleri ve değerlendirmeleri bulunmaktadır.Dördüncü bölümde; tüm incelemeler ve değerlendirmeler doğrultusunda konuya ilişkin sonuç ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban courtyards exists on the stage of history as spaces which communities needed since the beginning of human history. This spaces, carrying social, physical, cultural and ethnic features? traces of societies, determined as an important issue in the intersection between urban design and architecture.The usage types of urban courtyards by communities, the interaction of this spaces by people, the changing and evolving meanings between cultures and by time, and the influence of physical criterias on users are considered as problem area in the study.In the first part; with a general look at urban courtyards, the aim and the scope of the study is determined.In the second part; basic concepts related to urban courtyards, the literature and research examples about examining urban courtyards in historical process, and the defining of literature studies about social-aesthetic and physical qualities of urban courtyards are determined.In the third part; the defining of common samples and typologies about urban courtyards and the analytic studies and assessments depending on physical qualities and effective space components of selected examples are found.In the fourth part; results and suggestions about the subject are found according to the all surveys and assessments.