Kimyasal denge konusunun öğrenilmesinde yaşam temelli (context based) öğretim yaklaşımının etkisi
The effect of context based approach on the learning of chemical equilibrium
  1. Tez No: 270726
  2. Yazar: NAİL İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmanın amacı lise 11. Sınıf kimya dersinde ?kimyasal denge? konusunun öğrenilmesinde yaşam temelli öğretim yaklaşımının etkisini incelemektir. Ayrıca, uygulamaya katılan öğrenci ve öğretmenlerin yaşam temelli öğrenme ile ilgili düşüncelerinin belirlenmesi de amaçlanmıştır.Araştırmada, içerisinde hem nicel araştırma hem de nitel araştırma desenlerini bulunduran karma yöntem araştırma deseni (mixed-method design) kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi Erzurum Anadolu Lisesinde 11. Sınıfta öğrenim gören dört sınıftaki 104 öğrenciden oluşmaktadır. Ayrıca, çalışmanın nitel kısmında iki kimya öğretmeninin de görüşleri alınmıştır. Bu araştırmada nicel veriler; ?Kimyasal Denge Başarı Testi?, ?Kimya Motivasyon Anketi? ve ?Yapılandırmacı Öğrenme Ortamı Anketi? ile toplanmıştır. Nitel veriler ise; öğretmenlerle yapılan mülakatlar ve öğrenci görüş anketi ile elde edilmiştir. Elde edilen nicel verilerin analiz edilmesinde betimsel (ortalama, sıklık vb.) ve kestirimsel (t-testi, kovaryans analizi vb.) istatistikî yöntemler kullanılmıştır. Nicel verilerin analiz edilmesi SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) kullanılarak yapılmıştır. Nitel verilerin analizi ise Nvivo programı kullanılarak betimsel ve içerik analiz yöntemleriyle yapılmıştır.Araştırmada elde edilen sonuçlar, yaşam temelli öğrenmenin geleneksel öğretime göre öğrencilerin başarılarını ve motivasyonlarını arttırmada daha etkili olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, yaşam temelli öğrenme ile yapılandırmacı öğrenme ortamına daha fazla katkı sağlandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of context-based teaching approach on the learning of ?chemical equilibrium? covered in the 11th grade chemistry curriculum. In addition, it was also aimed to determine participating students? and teachers? opinions regarding context based learning.In the study, mixed-methods research design included both quantitative and qualitative research was used. The sample of the study was consisted of 104 11th grade students from four different classes in Erzurum Anatolian High School. In the qualitative part of the study, two chemistry teachers were also participated. Quantitative data were obtained by“Chemical Equilibrium Achievement Test”, ?Chemistry Motivation Questionnaire“ and ?Constructivist Learning Environment Survey”. The qualitative data were obtained by interviews with teachers and ?Student Opinion Questionnaire?. In the analysis of quantitative data, descriptive statistics (means, frequencies, etc.) and inferential statistics methods (samples t-test, analysis of covariance, etc.) were used. Quantitative data were analyzed by using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) while qualitative data were analyzed through descriptive and content analysis methods by using Nvivo.The results of the research show that context based learning is more effective than traditional instruction to improve student achievement and motivation. It was also determined that context based learning contribute more to the constructivist learning environment.