Kızılcık meyvesi ve marmelatının bazı kimyasal, fiziksel özellikleri ile antioksidan aktivitesi ve antosiyanin profilinin belirlenmesi
Determination of antioxidant activity and anthocyanin profile with some chemical, physical properties of cornelian cherry and cornelian cherry marmalade
  1. Tez No: 270732
  2. Yazar: ZEYNEP ESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMNUNE ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada 5 çeşit kızılcık meyvesi (Cornus mas L.) ve marmelatlarının antioksidan aktiviteleri, toplam fenolik madde miktarları, toplam antosiyanin, antosiyanin profili ile bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri araştırılmıştır. Marmelat örnekleri 4±2?C'de ve 20±2?C'de 2 ay depolanmıştır. Analizler, marmelat örneklerinde 0., 1. ve 2. aylarda yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, antioxidant activity, total phenolic contents, total anthocyanin, anthocyanin profiles and some physical and chemical properties of five types of cornelian cherry fruits (Cornus mas L.) and their marmalade were investigated. Marmalade samples had been stored in at 4±2°C and 20±2?C for 2 months. Analysis of marmalade samples at 0, 1td and 2th mounths were made.