Investigation of some properties of strawberry, rosehip, cranberry and hawthorn added fruit buffalo yogurts
Çilek, kuşburnu, kızılçı ve alıcı eklenen meyveli manda yoğurtlarının bazı özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 828184
  2. Yazar: MAIMUN MUSE MOHAMUD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KONCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Gıda Mühendisliği, Ziraat, Food Hygiene and Technology, Food Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma çilek, kuşburnu, kızılcık ve alıç katkılı meyveli manda yoğurtlarının bazı özelliklerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Muamele grupları şu şekildedir: 1) Kontrol (C, katkısız meyve) ve diğer gruplar %5, 10 ve 15 oranında çilek, kuşburnu, kızılcık ve alıç marmelatını dört tekrarlı olarak içermiştir. Yoğurtların pH, kuru madde (KM), ham yağ (HY, protein (HP), kül (HK), su tutma kapasitesi (WHC), viskozite, renk, titre edilebilir asit (TA), sinerez, duyusal ve mikrobiyolojik özellikleri 0, 7 ve 14. günlerde araştırıldı. Araştırmada kontrol grubunda CP, CF ve CA değerlerinin diğer gruplara göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu, marmelat oranı arttıkça bu değerlerin azaldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate some properties of fruit buffalo yogurts with strawberry, rosehip, cranberry and hawthorn added. Treatment groups as follows: 1) Control (C, no additive fruit), and other groups contained 5, 10 and 15% strawberry, rosehip, cranberry and hawthorn marmalade with four replications. The pH, dry matter (DM), crude fat (CF), protein (CP), ash (CA), water holding capacity (WHC), viscosity, color, titratable acid (TA), syneresis, sensory and microbiological properties of yoghurts on days 0, 7, and 14 were investigated. In the study, CP, CF and CA values were found to be significantly higher in the control group than the other groups, and as the marmalade ratio increased, these values decreased.