Kızılcık meyvesi ilavesiyle yoğurdun bazı biyokimyasal özelliklerinin zenginleştirilmesi
Enrichment of some biochemical properties of yogurt with addition of Cornus mas L.
  1. Tez No: 755231
  2. Yazar: METE DENİZ MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ADNAN HAYALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, püre haline getirilen taze kızılcık meyvesi farklı oranlarda (%5, %10 ve %15) yoğurtlara ilave edilerek meyveli yoğurt üretilmiştir. Meyveli yoğurtlar +4 oC'de 21 gün süre ile depolanmış ve birer haftalık aralıklarla yoğurtların fizikokimyasal ve biyokimyasal özelliklerinde meydana gelen değişimler incelenmiştir. Meyveli yoğurtların, su tutma kapasitesi ve viskozite değerlerinde önemli bir artış sağlandığı saptanırken, serum ayrılması değerlerinde ise azalma meydana geldiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, fruit yogurt was produced by adding cranberry fruit puree to yogurts at different levels of 5%, 10% and 15% (w/w). Fruit yogurts were stored at +4 oC for 21 days and the changes in the physicochemical and biochemical properties of the samples were examined at one-week intervals. A significant increase was achieved in the water holding capacity and viscosity values of fruit yogurts, while a decrease was observed in the serum separation values.