Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu
Crime of invasion of private life?s secrecy
  1. Tez No: 270741
  2. Yazar: NAGİHAN TÜRKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ÖZER ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Teknoloji ve bilgi çağı olarak nitelendirdiğimiz bu dönemde her geçen gün gelişen ve değişen teknolojiden hayatımızın her alanında yararlanırken bir yandan da haklarımız ve özgürlüklerimizin de tehlike altında olduğunu görmekteyiz. İhlal edilen hakların başında da özel hayatın gizliliği hakkı yer almaktadır. Bu sebepledir ki, hakkın korunması amacıyla ceza yaptırımlarının yasayla öngörülmesi gerekmiştir. Söz konusu koruma, bir yandan gelişen teknolojiden yararlanan bireylerin müdahalesinden diğer yandan yine teknolojiyi kullanan ve suçla mücadele eden devletin başvurduğu tedbirlerin yasallığını sağlama gereksiniminden doğmuştur.İncelememizin konusu da özel hayatın gizliliğini ihlal suçudur. 5237 sayılı TCK ile ilk kez özel hayatın gizliliğini ihlal suçu düzenlenmiştir. Konumuzun daha iyi anlaşılması için içeriği bir anlamda muallak olan özel hayat ile özel hayatın gizliliği ve korunması kavramları, konunun uluslararası boyutuyla ve özellikle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve mahkeme kararları ışığında açıklanmaya çalışılmıştır.İkinci bölümde ise özel hayatın gizliliği hakkının mevzuatımızda yer alan düzenlemelerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise özel hayatın gizliliğini ihlal suçunun TCK m. 134'deki düzenlemesi ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this era of which we call as technology and information era; while we are taking advantages of developing and evolving technology in any field of life, we are also aware of that our rights and freedoms are at stake. The right of secrecy of private life is the most common right that is invased. For this reason; in order to protect the right , there appeared a need to provide punitive sanctions by laws. Aforementioned protection has arosen from invasion of individuals using technology on one hand, and the need to provide legal background to precautions that are used by state using technology and fighting against crime on the other.Our study aims to study the crime of invasion of private life?s secrecy. In Turkey, this crime is regulated by the Turkish Penal Code , numbered 5237. For making the subject clearer, terms of private life and protection of private life are tried to be explained in light of especially European Convention on Human Rights and juridical writs.In second chapter, we discussed the regulations on right of secrecy of private life taking place in our legislation. And in third chapter, regulation taking place in Turkish Penal Code artc. 134 about crime of invasion of private life?s secrecy is broadly examined.