Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu
Crime of the violation to the privacy
- Tez No: 297920
- Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL BAYRAKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 378
Özet
Yakın zamana kadar varlığı bile kabul edilmeyen ve yalnızca kapalı kapılar ardındaki kısmı, konut dokunulmazlığı ve/veya mülkiyet hakkı gibi kavramlarla dolaylı olarak korunan özel hayat, günümüzde teknolojinin de gelişimine koşut olarak son derece genişlemiş ve sanal iletişim ağları ve kamuya açık alanlardaki sosyal ilişkiler de dahil olmak üzere kişinin hayatının çok geniş bir kısmını kapsayacak boyuta ulaşmıştır. Bununla birlikte son yılların en güncel ve tartışmalı kavramlarından biri olan kişisel veriler ve kişisel verilerin korunması konuları da özel hayatın gizliliğinin korunması bağlamında en çok gündeme gelen ve yasal düzenlemelere giren değerler haline gelmiştir. Böylece genişleyen kavram 2005 yılında yürürlüğe giren Türk Ceza Kanunu'nun 134.maddesi ile genel anlamda ve doğrudan korunmaya başlanmıştır. Ancak kavramın dinamik ve geniş yapısı nedeniyle Ceza Hukukundaki ?yasallık ilkesi? ışığında düzenlemenin tartışılması ve başka haklar/değerleri de dikkate alarak genel bir çerçeve çizilmesi gerekmiştir. Söz konusu çalışmanın amacı da budur.
Özet (Çeviri)
The private life which has been recently recognized and partially protected under the property or/and trespass laws, has today a great content in the personal life, including networks and social contacts in public places because of technologic progress. Otherwise personal data and their protection have become one of the most problematic issues in the framework of the privacy and they always have been subject to legal regulations. In this context privacy has been generally and directly under protection since the article 134 of the Turkish Penal Code entered into force in 2005. Nevertheless, it is necessary to discuss and review this regulation in the light of ?Principle of Legality? of Penal Law and other rights and interests because of the great and dynamic structure of the concept. This is the basic object of this study.