Rusya sosyal güvenlik sistemi
Social insurance system of russian federation
  1. Tez No: 270750
  2. Yazar: AKİF ABDULLAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NAZUM SÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Sosyal güvenlik kavram, yöntem, sistemi bir dal olarak sosyal güvenlik yasalarına göre bir yasanın en insani dallarından biridir. O kişilerin objektif nedenlerden dolayı kendilerini serbestçe iş ve kazanca sahip olamadıklarında kurtarıcı rolünü üstlenir. Bunun birçok nedenleri vardır: hastalık, sakatlık, yaşlılık, küçük yaşta olma, işsizlik vb.Rusya'da hukuk sisteminde bağımsız bir dal olarak sosyal güvenlik Sovyet döneminde ortaya çıkmıştır. Gelişmiş ülkelerde sosyalleşme süreci yüzyıllar almış, kademeli olarak sosyal alanda devlet-işveren-işçi işbirliğinin yasal çerçevesi oluşmuştur.Günümüzdeki yabancı ülke deneyimleri sosyal güvenliğin üç çeşidinden bahsedilmektedir. 1) devlet yardımı ? genel vergi sisteminde kendini varlığını özgürce güvence altına alamayanlar. 2) zorunlu devlet sosyal sigortası ? emek ve sermaye arasındaki işbirliğinden finanse edilmektedir. 3) İşçi ve işverenlerin isteğe bağlı sigortalılığı.Hükümetin politikası paylaşılan sorumluluk kavramı içinde hassas dengeyi korumak için tasarlanmıştır. Sosyal tarafların katkıları farklı olabilir, ancak her ülke belirli sosyo-ekonomik kaynaklar için uygun bir ?ayar? bulmalıdır.Tüm olayların çözümü için her duruma uygun hazır formül vermek mümkün olmayıp ama yine de sosyal işbirliği ilkesi geneldir ve ona tüm ülkelerin uyması gerekir.
Özet (Çeviri)
As a method and notion social insurance is an human part of legal system.It helps when people can not find jobs and earnings easily. There are many reasons on it such as disease, invalidity, the old, juvenile age, unemployment (the lack of demand on labors) and etc.It became as a independent department in Soviet period in Russia. It took some hundred years to get social system in developed countries and the legal frame of government-employer-employee relations have been formed stage by stage.In our days the practice of foreign countries mentions about three kinds of social insurance: 1) subsidies ? to whom can not take theirselves under warranty in general tax system 2) obligatory government social insurance ? is financed by venture between labour and capital 3) optional insurance of employees and employers. Government policy is designed for protecting the balance of social responsibility. Contributions of the parties in social system can be different but each country is obliged to save this balance and regulation.There is no ready solutions for all problems but the social partnership notion is generated notion and is valid for all countries.First part of the thesis contains general notions of social insurance system of Russian Federation, second part contains social insurance, third contains retirement and forth part contains social aid and social service.