5018 sayılı yasa çerçevesinde performans denetiminin etkinliği: Bursa Büyükşehir Belediyesi örneği
Efficiency of performance auditing in accordance with law number 5018: Example of Bursa Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 270752
  2. Yazar: SAVAŞ AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Denetim, eski çağlardan günümüze kadar en küçük toplumlardan büyük imparatorluklara kadar her çeşit toplulukta uygulanmış bir faaliyettir. Söz konusu olan; bir işletme, büyük bir organizasyon, devlet kurumu veya uluslararası bir kuruluş olduğu zaman denetimin önemi daha da belirginleşmektedir. Çünkü bu tür topluluklarda daha çok sayıda, daha derin nitelikte, fazlaca önem arz eden, karışık dolayısıyla hata payı yüksek işlemler gerçekleştirilmektedir. Bu işlemler üzerinde değerlendirmeler yapılırken verilerin kaynağına tekrar tekrar inmek külfetli olacağından karar alıcılar başkaları tarafından hazırlanmış bilgileri veri kabul etmektedirler. İşte bu bilgiler denetim faaliyeti sayesinde elde edilmektedir.Geçmişte olduğu gibi günümüzde de denetim, yukarıda sayılan kurum ve kuruluşlarda farklı zamanlarda, farklı türlerde ve farklı adlar altında uygulanmaktadır. Bu uygulamalar genellikle teftiş, denetim, revizyon, kontrol adları altında yapılmaktadır. Uygulanacak denetim türleri kuruluşun yapısına, ihtiyacına ve zamana göre değişmektedir.İkinci dünya savasından sonra liberal politikaların başarısız olması, refah devleti anlayışına geçilmesi, halkın devletten beklentilerinin artması ve kamu yönetimi alanındaki gelişmeler sonucu denetim anlayışında da değişmeler olmuştur. Yaşanan değişmeler sonucu denetimden beklenenler farklılaşmaya başlamıştır. Klasik denetim olan düzenlilik denetimi ile bu beklentileri vermek artık mümkün olmamaya başlamıştır. Bu nedenle yeni bir denetim türü ortaya çıkmıştır. ?Performans denetimi? adı verilen bu denetim türü ile sadece kamu harcamalarının mevzuata uygunluğu değil kamu harcamalarının verimliliği, tutumluluğu ve etkinliği de araştırılmaya başlanmıştır.Çalışmanın amacı, ülkemizde 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi Ve Kontrol Kanunu ile kamuda da uygulanmaya başlanan Performans denetim faaliyetlerinin incelenmesi ve değerlendirilmesidir. Konu; dünya çapındaki denetim mevzuatının paralelinde düzenlenmiş, ülkemizde denetim mevzuatını oluşturan kanunlar, yönetmelikler, Bakanlar Kurulu Kararları, genelgeler, tebliğler doğrultusunda irdelenmiş ve değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Audit is an activity which has been applied in every kind of community from big empires to the smallest societies as of today. When a management, a big organization, a government agency or an institutional organization is concerned , the importance of audit becomes more evident, because in such communities there are much more processes which are of greater importance and have more profound quality and high rate of error, thus are more sophisticated . While making evaluations related to these processes, the decision makers admit the information as `data? which are arranged by others, since it will be costly and troublesome to search for the basis of data again. Therefore, these data are obtained by means of the activity of audit.As applied in the past, audit is also applied at different times, in different ways and under different names in the aforementioned institutions and organizations today. These applications are generally carried out under the titles such as inspection, audit, revision and control. The kinds of audit to be applied vary according to the structure and requirement of the institution as well as time.There had been changes also in the auditing perceptiveness after World War II due to the failure of liberal policies, passing through the prosperity government comprehension, increasing expectation of the nation from government and developments in public management area. As a result alteration of expectations from auditing has become different. İt has become impossible to get those expectation with using classical auditing also known as a part of systematic auditing. Because of this reason new type of auditing has appeared . By using the named of performance auditing , it is started to investigate not only the appropriateness of public expenditure to local law but also efficiency , thriftiness and activity of the public expenditure.The purpose of this study is to examine and evaluate the activities of internal audit started to be applied in public institutions through the law Number: 5018 of Public Fiscal Management and Control in our country. The subject was determined and arranged in accordance with the internal audit legislation worldwide. Moreover, it was studied and tried to be evaluated at length in view of the laws constituting internal audit legislation in public, regulations, decisions and notifications of the Cabinet.