İnsan kaynaklarının stratejik yönetiminde örgütsel atikliğin rolü
The role of organizatonal agility on strategic human resource management
  1. Tez No: 270753
  2. Yazar: VÜSAL HÜSEYNOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Örgütlerin stratejik bir silahı konumunda olan İnsan Kaynakları Yönetimi, yapısal ve kültürel değişikliklere uyum sağlama adına en önemli görevleri yapmaktadır. Örgütün hedeflerine ulaşabilmesi için hazırlanan, örgütün genel stratejik amaçları ile insan kaynakları arasında bağı, İnsan Kaynaklarının Stratejik Yönetimi kurmaktadır.Çevredeki değişime bağlı örgütlerin uyumlu, esnek ve hızlı davranmalarını içeren kavram ise, literatürde Örgütsel Atiklik olarak tanımlanmıştır ve temelinde dört boyut bulunmaktadır; müşteriyi zenginleştirmek, rekabet için işbirliği yapmak, değişim ve belirsizliği yönetmek için organize olmak ve insanların ve bilginin etkisini artırmak. Örgütsel atiklik, örgütlerin değişim hızına ayak uydurabilmeleri ve esnek tepkiler gösterebilmeleri için yeni teknoloji ve bilgi sistemlerini kullanmaları, bilgi işçilerinden yararlanmaları, işletme süreçlerini entegre etmeleri, sanal örgüt biçimlerini uyumlaştırmaları, iç ve dış işbirliği sistemi yaratmaları ve tedarik zincirini bütünleştirmeleri gibi faaliyetleri kapsamaktadır.Bazı örnek olay çalışmalarında, örgütlerin temel rekabet stratejilerinin atik vasıfları gerektirdiği, atik vasıfların ise, bazı insan kaynakları girişimlerini gerektirdiği görülmektedir. Bu tip girişimler, bir takım insan kaynakları programları ve uygulamaları ile gerçekleştirilmektedir. Fakat örgütte strateji-atiklik-insan ilişkisi, esasen teknoloji faktörü ile döngüsel olarak gerçekleşebilmektedir. Daha doğrusu örgütsel atikliğin oluşturulmasında insan kaynaklarının stratejik yönetimi önemli fonksiyonları yerine getirdiği gibi, insan kaynaklarının stratejik yönetiminin başarılı faaliyeti için örgüt, atik olmanın gereği çalışanları ile ilgili bir takım hususları yerine getirmek zorundadır.
Özet (Çeviri)
As a main strategical tool of organizations, Human Resorces Management fullfills important role on adaptation to structural and cultural changes. Strategic Human Resources Management makes connection between organizations?s general strategic objectives to reach long-term goals and human resources plans.The concept of adaptable, flexible and quickly behaviours of organizatoions which is depend on the enviromental change is called Organizational Agility; and has 4 main points: to enrich customer, to cooperate for competition, to organize to manage changes and entropy, to increase effect of human and information. Organizational Agility is capacity of organization?s modern use of ICT to keep up with change speed of technologies and adequate flexible reactions, use of knowhow, integrating management proccesses, adaptation to virtual organization design, creating foreign-domestic information systems and procurement chain.In some case study observed that the basis competitive strategies of organizations require agile attributes, and agile attributes require some key human resource initiatives. And such human resource initiatives achieve by some human resource programs and practices. But in the organization the relation of strategy-agility-human can be cyclic achieve through technology factor. Rather as strategic human resource management perform important functions at creating organizational agility, organization has to implement some matter which relevant to employees need to be agile for successful operation of strategic human resource management.