Türkiye'de para politikasının ekonomik istikrarı sağlamadaki rolü (1980 sonrası dönem)
Money policy?s role on providing economic stabilization in Turkey (post 1980
  1. Tez No: 270754
  2. Yazar: ALİYE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LALE ALKINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Tez çalışmasının bu bölümünde genel hatlarıyla para politikası ve finansal istikrar kavramlarının tanımlanmasına çalışılacaktır..Ekonomi literatüründe tanımlama noktasında üzerinde oldukça ciddi bir uzlaşının var olduğu para politikası ve fiyat istikrar kavramlarına karşın aynı uzlaşının finansal istikrarın tanımlanması söz konusu olduğunda ciddi bir belirsizlik ve çeşitlilik hali aldığı görülmektedir.Bu durum temel olarak; finansal istikrarla ilgili gelişmelerin tek bir nitel göstergeyle açıklanamaz oluşuna, finansal istikrardaki gelişmelerin tahmin edilmesinin oldukça güç oluşuna, finansal istikrardaki gelişmelerin sadece kısmi olarak kontrol edilebilir oluşuna, finansal istikrarda hedeflenen politikaların çoğu kez sağlamlık ve etkinlik arasında ikilem yaratmakta oluşuna ve son olarak finansal istikrar için politika gereksinimlerinin zamanlama açısından tutarsız olabilmesine bağlanmaktadır. Son yıllarda bir çok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkede fiyat istikrarı, para politikası birincil hedefi olarak kabul edilmeye başlamıştır.Sonuç olarak, para politikası uygulamalarının istikrarlı bir makroekonomik performans için fiyat istikrarını sağlaması gerekir.Türkiye'de 1980 yılı itibariyle uygulanan para ve istikrar politikaları ve hakkında bilgi verilecektir
Özet (Çeviri)
Outlined in this section of the thesis work of monetary policy and financial stability of the concepts will be working on identifying. Although there has been an important consensus on the definition ofmonetary policy and price stability in the literature, the situation is more uncertain and diverse for the definition of financial stability. This is mainly due to the facts that there is no single quantitative indicator for financial stability, it is difficult to estimate developments in financial stability, developments in financial stability are only partly controllable, there is generally a conflict between the policies to reach financial stability and resilience and efficiency, and there is a time inconsistency for the policy requirement of financial stability.As a result , monetary policy applicating to obtain price stability is essential for a stable macroeconomik performance. The information will be explained given about the monetary and stabilization policies applied in Turkey after 1980