Kazakistan'ın idari ve sosyo-kültürel yapısında Ruslar
The Russians in the administrative and socio-cultural structure of Kazakhstan
  1. Tez No: 270765
  2. Yazar: NELLYA ZHILYANKOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Eski Sovyet cumhuriyetlerinde meydana gelen siyasal ve sosyal dönüşümler sırasındaetnik unsurlar, hem bağımsız devletlerin oluşumunda ve gelişiminde, hem de bucumhuriyetler arasında yeni tarz ilişkiler kurulmasında önemli bir rol oynamıştır. Etnikdurum, Çarlık Rusyası ve Sovyet döneminde uygulanan göç politikası sonucunda oluşanKazakistan'daki etno-demografik bileşim nedeniyle Kazakistan ve Rusya arasındakiilişkilerde özel bir önem taşımaktadır.Bugün Kazakistan'daki Ruslar, egemen ve bağımsız Kazakistan'daki yeni gerçeklereuyum sürecini yaşamaktadırlar.Bu çalışmada, Rusça yazılmış kaynaklar kullanılarak Rus nüfusunun Kazakistan topraklarında oluşumu incelenmiş, Rusların idare, nüfus, eğitim, din, dil, kültürel etkileşimgibi Kazakistan toplumunun yaşam alanlarına katılma derecesi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Under political and social transformations which take place in the former Sovietcountries, an ethnic aspect has become one of the important ones in the formation anddevelopment of the newly independent states as well as in the development of a new kind ofinterstate relations. Undoubtedly, it is of great significance for Kazakhstan-Russian relationsas a result of ethno-demographic structure in Kazakhstan whose roots lie in the migrationpolicy throughout tsarist Russia and USSR.Today the Russian population has experienced the difficult process of adaptation to newlife realities in independent Kazakhstan.In this study, with the use of literature in Russian the coming of the Russian populationto the lands of Kazakhstan has been reviewed. Moreover, the degree of participation ofRussians in such life spheres of the Kazakhstan society as administration, education, religion,language, and cultural interaction has been researched.