Hukuk devleti anlayışında yargı erkinin olan ve olması gereken konumu
The existing and the proper position of judiciary in the state of law concept
  1. Tez No: 270818
  2. Yazar: GÜLŞEN KAÇAR KIZILER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Hukuk devleti, tüm etkinliklerinde hukukun üstünlüğü ilkesine ve yargı denetimine bağlı kalan devlettir. Devletin, hukuk ve adalet ilkesine bağlılığı, Platon ve Aristoteles'ten bu yana hukuk felsefesinde önemli bir yer tutmuştur. Bu kavram, Ortaçağda toplumsal sözleşme ilkesine dayandırılırken; Yeniçağda Montesquieu'nün ortaya attığı kuvvetler ayrılığı ilkesiyle genişleyerek, daha büyük bir önem kazanmıştır. Ayrıca, doğal hukuk tarftarlarının ortaya attığı ve daha sonra 1787 ABD Anayasası'na da yansıyan doğal haklar kuramı ve insan hakları anlayışı, hukuk devleti düşüncesine yeni boyutlar getirmiştir.Tarihsel gelişim içerisinde hukuk devletine; siyasal iktidarın evrime uğrayıp, devletleşme sürecine girmesi ve devletin içeriğine yeni unsurlar eklenmesi ile ulaşılmaktadır. Bu unsurlar, vatandaşları üzerinde serbestçe tasarruf eden devleti ehlileştirerek, onun yasal bir zemine oturmasını sağlamıştır. Hukuk devleti, vatandaşlar için güven ve huzur içinde yaşama teminatı getirirken, bu görevini özellikle yargı erkinin gücünden istifade ederek yerine getirmektedir. Zira devletin ve iktidarın gücünü kötüye kullanma yollarını, yargı erki kesmektedir. Bu sebeple yargı erki, devletin hukuk devleti olmasının teminatıdır. Yargı erki, bu misyonu yerine getirirken birtakım özelliklere sahip olmalı ve özellikle tarafsız ve bağımsız bir çizgide konumlanmalıdır. Çalışma, çizilen bu seyir izlenerek iktidardan devlete, oradan da hukuk devletine uzanarak, hukuk devleti içerisinde yargı erkinin konumuna temas edecektir. Diğer taraftan ise bu çizginin de ötesine geçilerek, yargı erkinin olması gereken konumuna ilişkin öneriler sunulacaktır.Anahtar Kelimeler; Siyasal İktidar, Devlet, Hukuk Devleti, Yargı Erki.
Özet (Çeviri)
State of law is a state which is bound by the rule of law principle and judicial supervision in all of its actions. The state?s boundness by the principle of law and justice has held up an important place in the philosophy of law since Plato and Aristotle. This concept while in the Medieval Ages was attributed to social contract, was extended in Modern Ages with Montesquieu?s separation of powers principle and gained greater importance. Furthermore, natural rights theory and human rights concept, put forth by the supporters of natural law and which was also reflected in the Constitution of the United States of America, has brought up new perspectives to the state of law idea.Within the historical progress the state of law is reached by governmental power evolving and entering into the process of becoming a state and the addition of new elements to the content of ?state.? These elements have tamed the state that freely disposed its subjects and put it on a legal basis. The state of law provides the guarantee of living in safety and peace, a duty performed especially with utilizing the power of judiciary. For the state and government?s ways of misuse of power is prevented by judiciary. For this reason, the judiciary is the assurance of the state being a state of law. The Judiciary has to have some specialties and especially be in an independent position while fulfilling this mission. This study, following this course from government to state and from there to state of law, will deal with the position of the judicature in the state of law. On the other hand it will also go beyond this mark, offering suggestions about the position the judicature should have.Key Words; Political Power/Government, State, State of Law, Judiciary/Judicature